ماتریس ها، آرایه ها و توابع در Matlab

//ماتریس ها، آرایه ها و توابع در Matlab

ماتریس ها، آرایه ها و توابع در Matlab

نرم‌افزار MATLAB پردازش اطلاعات را با کمک ماتریسها انجام می‌دهد. به این جهت درک مفاهیم ماتریس برای یادگیری این نرم‌افزار اساسی می‌باشد و باعث می‌شود بهتر بتوانید با این نرم‌افزار کار کنید در این فصل به بررسی ماتریسها و آرایه‌ها و روش استفاده از آنها می‌پردازیم.
می‌خواهیم با روش وارد کردن یک ماتریس آشنا شویم. ماتریس A بصورت زیر تعریف شده است.
A =
برای واردکردن ماتریس فوق باید عبارت زیر را تایپ کنید.
A= [1 3 5 ; -6 20 10 ; -12 -15 -6]‌
روش تعریف به این صورت است که در ابتدا علامت “[” را وارد می‌کنیم سپس اعداد ردیف اول را وارد می‌کنیم. بین هر دو عدد نیز یک فاصله یا کاراکتر “,” باید وارد شود تا محل پایان عدد و شروع عدد بعدی مشخص گردد. برای وارد کردن ردیف بعدی از کاراکتر “;” استفاده می‌شود. البته از کلید Enter نیز می‌توانید استفاده کنید. در انتها نیز کاراکتر “]” را وارد می‌کنیم.مشاهده می‌کنید که دستور صفحه قبل را وارد کرده‌ایم. با توجه به مطالبی که بیان کردیم برای وارد کردن ماتریس ذکر شده می‌توانید از عبارت زیر نیز استفاده کنید.

A=[1 , 3 , 5‌
-۶,۲۰,۱۰‌
-۱۲,-۵,-۶]‌

دکمه Enter را فشار دهید تا مقدار ماتریس وارد شود.

اکنون ماتریس مورد نظر تعریف شده است. برای مشاهده این ماتریس، روی ماتریس A در پنجره Workspace دابل کلیک کنید.

اکنون پنجره ویرایش این آرایه را مشاهده می‌کنید برای مشاهده این پنجره می‌توانستید روی A راست‌ کلیک کرده و گزینه Open Selection منوی باز شده را انتخاب کنید. در این پنجره می‌توانید تغییرات لازم را بر روی ماتریس وارد کنید در قسمت مشخص شده با کادر آبی نیز اعدادی را که وارد کردیم مشاهده می‌کنید. می‌توانید در صورت نیاز این اعداد را تغییر دهید.
تا اینجا با نحوه وارد کردن آرایه و تغییر آن آشنا شدید. در ادامه این بخش به بررسی عملیات بر روی ماتریسها می‌پردازیم. می‌خواهیم ۳ واحد به تمامی عناصر آرایه A اضافه کنیم و آرایه جدید را در B ذخیره کنیم برای این‌ کار عبارت B=A+3 را در ادامه وارد می‌کنیم.
دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید، تا این دستور اجرا شود.

مشاهده می‌کنید که به تمامی عناصر آرایه A سه واحد افزوده شده و در آرایه B ذخیره شده است. دو آرایه A و B را می‌توانید در قسمت Workspace مشاهده کنید. روی متغیر B در این پنجره دابل کلیک کنید.

در ادامه می‌خواهیم پنجره Array Editor را طوری تنظیم کنیم که مقادیر هر دو متغیر قابل مشاهده باشد. روی سربرگ View کلیک کنید.‌
در قسمت مشخص شده یکسری کلید مشاهده می‌کنید که به کمک آنها می‌توانید نحوه نمایش آرایه را تنظیم کنید. با توجه به شکل هر دکمه مدل مورد نظر خود را می‌توانید انتخاب کنید . برای مثال برای نمایش اطلاعات دو آرایه در دو پنجره به صورت کنار هم، روی دکمه Right / Left کلیک کنید.‌

روی دکمه Close این پنجره کلیک کنید.در ادامه می‌خواهیم ترانهاده ماتریس A را به دست آوریم. برای اینکار دستور A’ را وارد می‌کنیم.
دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

مشاهده می‌کنید که جواب دستور وارد شده در یک ماتریس به نام ans ذخیره شده است. در قسمت Workspace نیز مشاهده می‌کنید که یک ماتریس به نام ans و با سایز ۳ x 3 تعریف شده است. در ادامه می‌خواهیم عناصر قطر اصلی ماتریس A را پیدا کنیم برای این کار دستور diag(A) را وارد می‌کنیم.
دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

اکنون عناصر اصلی قطر ماتریس A را مشاهده می‌کنید. جواب این دستور نیز در یک آرایه به نام ans ذخیره شده است. در قسمت Workspace مشخص است که ans یک ماتریس با سایز ۳ x 1 است. برای محاسبه مجموع عناصر قطر اصلی ماتریس A از دستور sum(diag(A)) استفاده می‌کنیم. در ادامه این دستور را وارد می‌کنیم.
دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید، تا نتیجه را مشاهده کنید.

در Matlab این قابلیت وجود دارد که با فشار دادن دکمه حرکت مکان‌نما به سمت بالا دستور قبلی دوباره تایپ شود. دکمه حرکت مکان‌نما به سمت بالا را فشار دهید.‌‌
دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید، تا نتیجه را مشاهده کنید.

مشاهده می‌کنید که مجموع عناصر قطر اصلی نمایش داده شده است و جواب نیز در ماتریس ans ذخیره شده است. در ادامه می‌خواهیم عناصر ستون اول آرایه A را با هم جمع کنیم. برای اینکار دستور A(1,1) + A(2,1) + A(3,1) را باید وارد کنیم.
دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

اگر در انتهای دستور علامت; را تایپ ‌کنید خروجی را مشاهده نمی‌کنید، ولی جواب در Workspace ذخیره خواهد شد. در جدول زیر دستورات ساخت ماتریسهای مختلف نمایش داده شده است.
برای حذف ستون دوم ماتریس A دستور A(:,2)=[] را وارد می‌کنیم. در این دستور با استفاده از کاراکتر : تمامی ردیفها را انتخاب کرده‌ایم. سپس بعد از کاما شماره ستون ماتریس را تعیین می‌کنیم. در انتها قسمت انتخاب شده در ماتریس A را برابر یک ماتریس خالی قرار می‌دهیم.
دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

۱۳۹۴-۸-۱۰ ۱۷:۵۵:۱۷ +۰۳:۳۰آبان ۱۰ام, ۱۳۹۴|آموزش متلب دسته بندی ها|برچسب ها:٪ s |بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

پرداخت

1-پرداخت آنلاین
برای پرداخت آنلاین از لینک زیر استفاده کنید
پرداخت آنلاین
2- پرداخت آفلاین
برای پرداخت آفلاین مبلغ مورد نظر را به یکی از شماره کارت
6037997245888723بانک ملی