استفاده از الگوریتم Fuzzy-ANP در تهیه نقشه پتانسیل معدنی

جلال کرمی، بهرام آقابزرگ سامانی، عباس علی نوری

استفاده موثر از روشهای آنالیز طیفی در استخراج شواهد کانی‌زایی از تصاویر ماهواره‌ای، از جمله مهمترین و اولین مراحل از یک پروژه اکتشافی محسوب می‌شوند. علاوه بر آن، بکارگیری روشهای تصمیم‌گیری چند معیاره با انعطاف پذیری بالا، در تلفیق اطلاعات استخراج شده از تصاویر سنجش از دور یا اطلاعات زمین‌شناسی، ژئوشیمی و ژئوفیزی، می‌تواند منجر به تعیین نواحی امیدبخش معدنی با دقت و انعطاف‌پذیری بالاتر گردد. از جمله روشهای متداول در تعیین وزن و اهمیت لایه‌ها، روش فرایند تحلیل سلسله مراتبی یا AHP (Analytical Hierarchy Process) می‌باشد. در روش مذکور، وابستگی‌ها یکطرفه بوده و از پایین به بالا می‌باشند. از طرف دیگر از روش ترکیب وزنی ساده در تعیین اولویتهای نهایی استفاده می‌شود. در مطالعات اکتشافی، شبکه‌ای از معیارها و متغیرها وجود دارند که لزوما روابط بین آنها خطی نبوده و می‌تواند دوطرفه باش، بنابراین روش فرایند تحلیل سلسله مراتبی نمی‌تواند با مسئله مورد نظر سازگاری بالایی داشته باشد. در این تحقیق ابتدا زونهای آلتراسیونی با استفاده از روش آنالیز طیفی Match Filtering از برگه ۱۰۰۰۰۰/۱ طارم استخراج گردید. سپس الگوریتم فرایند تحلیل شبکه برای استخراج وزن و اهمیت متغیرها مورد استفاده قرار گرفت. به منظور افزایش انعطاف‌پذیری در تلفیق لایه‌ها، از میانگین وزنی مرتب شده یا OWA (Ordered Weighted Average) با استفاده از کمیت سازهای فازی (Fuzzy Quantifiers) استفاده شد. نتایج نشان داد که این روش ترکیب از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است.

 

بررسی مخاطرات طبیعی با استفاده از تداخل سنجی راداری

مه آسا روستا

حوادث غیر مترقبه، زاییده پدیده های طبیعی هستند که بر اثر تغییرات در پوسته کره زمین رخ می دهند و همه ساله علاوه بر خسارات فراوان در جهان ، هزاران قربانی نیز به جای می گذارند. بر اساس گزارش سالانه سازمان ملل متحد در مورد مخاطرات طبیعی زیانهای اقتصادی ناشی از آن گاهی به رقم های بی سابقه ای می رسد بطوری که دهه گذشته اولین دهه در سیر صعودی وقوع مخاطرات طبیعی محسوب می‌شود. زلزله ۸/۹ ریشتری ژاپن با پانزده هزار کشته و دویست و سی و پنج میلیارد دلار خسارت مالی، یکی از بزرگترین بلایای سال ۲۰۱۱ معرفی شده است. برنامه جلوگیری و مقابله با مخاطرات طبیعی شامل اقدام‌هایی از جمله ایجاد شبکه‌های ملی و منطقه‌ای در زمینه مدیریت اطلاعات، ظرفیت‌سازی به منظور کاهش خطرات، مطالعه و پژوهش درباره بحران‌های ناشی از آن و نحوه مدیریت      می باشد. به گفته برخی کارشناسان، ایران در یکی از مناطق حادثه خیز کره زمین قرار گرفته ، ‌به طوری که از ۴۰ نوع مخاطرات طبیعی در جهان بیش از ۳۰ نوع آن در کشور ما رخ می دهد. زلزله ، فرونشست ، زمین لغزش ،‌آتشفشان از جمله حوادث طبیعی در ایران هستند. با توجه به کثرت این حوادث، به‌ویژه پس از زلزله بم، اهمیت مدیریت مخاطرات طبیعی بیش از پیش آشکار شده است.

اگرچه روش های مرسوم نقشه برداری در بسیاری از مناطق برای اندازه گیری جابجایی به کار گرفته می شود اما قادر به تعیین الگوی تغییر شکل نمی باشد و برآورد میزان جابجایی محدود به ایستگاه های اندازه گیری می شود. کاربرد فناوری سنجش از دور در علوم مختلف زمین به دلیل پوشش وسیع تصاویر ماهواره ای، بهنگام بودن و پایین بودن هزینه آنها نسبت به روش های میدانی بسیار متداول شده است در این میان تداخل سنجی راداری با دریچه مصنوعی یا InSAR فن آوری نوینی است که با حساسیت بالا، پوشش جامع و تراکم مکانی قابل ملاحظه به ارزیابی و پایش دقیق تغییرشکل سطح زمین می پردازد و به کمک آن می توان تغییر شکل زمین را با دقت بهتر از سانتیمتر در گستره ای با پهنای ۱۰۰ کیلومتر و قدرت تفکیک کمتر یا مساوی ۱۰۰ متر مورد بررسی قرار داد.

 

تحلیل داده های کیفی در مطالعات علوم زمین با استفاده از روش AHP و FAHP

مانا رحیمی

سیستم اطلاعات مکانی (GIS) راه حل بسیار موثری در تحلیل داده ها و حل مسائل در شاخه های گوناگون علوم می باشد. در حال حاضر، بهینه سازی این تکنیک ها یکی از اهداف اصلی تحقیقات نوین بوده و محققین توجه خود را به این امر معطوف داشته اند تا مدل های کلاسیک را برای کسب بهترین نتایج توسعه دهند. در یک الگوی موفق در GIS ابتدا داده ها طبقه بندی شده و تجزیه و تحلیل میگردند، سپس بر اساس نتایج کسب شده، به اطلاعات تبدیل گردیده و در نهایت با استفاده از اطلاعات به دست آمده و با توجه به الگوی مطالعاتی، نتایج نهایی به صورت دانش از پردازش و تفسیر اطلاعات کسب میگردد. بدین منظور روش های گوناگونی توسط محققین مورد استفاده قرار می گیرد که به طور کلی به سه گروه داده محور، کارشناس محور و یا تلفیقی از هر دو تقسیم می گردند. از آن جائیکه در مطالعات علوم زمین ماهیت داده ها در منطقه مطالعاتی یکسان نمی با شد و در بسیاری از مناطق کمبود داده و یا داده های با مقیاس متفاوت وجود دارد، به نظر میرسد استفاده از روش های کارشناس محور گزینه صحیح تری برای حل مسئله باشد. باید توجه داشت در این گونه موارد با توجه به اینکه داده ها بیشتر ماهیت کیفی داشته تا ماهیت کمی، وزن دهی به لایه های اطلاعاتی و خصوصیات درون لایه ای یکی از مسائل حساس و اثر گذار در این گونه روش ها بوده و از آن جائیکه با حجم عظیمی از داده روبرو میباشیم، تغییرات جزئی در این وزنها می تواند تاثیر در خور توجهی در نتایج را به دنبال داشته باشد.

تحلیل سلسله مراتبی (AHP) یک روش ریاضی بر اساس تئوری ماتریس ها بوده که این امکان را به تصمیم گیرنده میدهد تا با مقایسه زوجی عناصر مورد نظر در تحلیل، الویت ها را به صورت عددی مشخص نموده و سپس برای محاسبه ارزشها در قالب یک ماتریس مقایسه زوجی قضاوت خود را به اعداد مطلق با دقت بالا تبدیل نماید. در مواردی که با توجه به ماهیت داده ها حتی مقایسه دو به دو آنها نیز با ابهام روبروست، ساختار سلسله مراتبی فازی (FAHP) راه حل مناسبی را برای انجام این قیاس ارائه میدهد. به منظور ارزیابی توانمندی روش مورد بحث، مجموعه داده های زمین شناسی- اکتشافی زون مینرالیزه شمال غرب ایران به عنوان منطقه مطالعاتی مورد استفاده قرار گرفته است و هدف تهیه نقشه پتانسیل معدنی (MPM) در این منطقه میباشد. بر این اساس در الگوی برپایه ریاضی- اطلاعات مکانی (Mathematical- GIS based model) ابتدا تمامی وزن های پدیده ها و ضوابط حاکم بر آن ها بر اساس روش های مذکور محاسبه گردیده و سپس با به کار گیری وزن ها در مدل Index Overlaying لایه های اطلاعاتی گوناگون با هم تلفیق گردیده و نقشه نهایی تهیه و در نهایت سندیت آن با بررسی صحرایی منطقه ارزیابی گردیده است.

 

دورسنجی ابرطیفی، مزایا و الزامات توسعه و آینده آن در ایران

مجید محمدی اسکویی

دورسنجی هایپر اسپکترال امروزه نقش مهمی را در شناسایی اهداف سطح زمین بدون نیاز به تماس مستقیم و روشهای اکتشافی صحرایی ایفا می کند. توسعه روشهای پردازش این داده ها در زمینه های مختلف آماده سازی داده ها و استخراج اطلاعات گوناگون مانند خصوصیات طیفی اجزاء سازنده تصویر و فراوانی آنها در پیکسلهای متشکله تصویر، تمهیدات لازم برای کاربرد این روشها را بیش از پیش مهیا کرده است. از طرف دیگر بهره گیری مناسب از این روشهای آنالیز همانند هر فن آوری جدیدی نیاز به بومی سازی آن دارد که از نظر فنی جزو موارد Hightech به حساب می آید. هدف از این بحث پرداختن به چرایی و چگونگی این امر می باشد که با توجه به شرایط موجود، می توان آن را چندین برابر ضرورت قابل بحث برای کشورهای مشابه دانست. اگر بتوان مراحل تجزیه و تحلیل داده های دور سنجی را در سه بخش عمده تهیه داده ها، آماده سازی و استخراج اطلاعات خلاصه کرد، در هر سه بخش مذکور نیاز به در اختیار داشتن پایه و اساس تکنولوژی امری بدیهی است که در حال حاضر در کشور ما امکان پذیر نمی باشد. در مرحله تهیه داده ها مخصوصاً در موارد مطالعاتی که مکرراً و به فواصل زمانی کوتاه نیاز به جمع آوری داده می باشد، در اختیار داشتن سنجنده های ایربرن ضروری است. داده های حاصل از سنجنده هایپریون که یک سنجنده سوار شده بر ماهواره EO-1 می باشد، به دلیل نسبت سیگنال به نوفه پایین، کارایی مطلوب را ندارد. دوره زمانی نسبتاً طولانی برای جمع آوری داده ها در مناطق مختلف کره زمین را نیز می توان به عنوان یک نقیصه مهم دیگر در کاربرد داده های این سنجنده عنوان کرد.

در اختیارگیری تکنولوژی طراحی و ساخت سنجنده های هایپر اسپکترال در زمینه های دیگری مانند تشخیص هدف (Target Detection) و مطالعات کشاورزی نیز اهمیت بسیار بالایی دارد. همچنین به خاطر تقارب و تشابه بالا مابین اسپکترومتر های آزمایشگاهی و سنجنده های هایپر اسپکترال، گسترش مطالعات آزمایشگاهی و جمع آوری داده های کنترلی زمینی نیز بدین منوال بصورت گسترده و مناسب انجام خواهد گرفت.

 

آینده سنجش از دور حرارتی در جهان چیست؟

دکتر سید کاظم علوی پناه

حرارت چیست ؟ برای درک حرارت، چه اندازه درک انرژی و همچنین آنتروپی لازم است؟ گرما که اساساً شکلی از انرژی نظم نیافته است و مقدار بی نظمی (آنتروپی) با گرما جریان می یابد، آیا جهان بی نظم تر می شود؟ اگر جهان بی نظم تر می شود، آیا کارایی سنجش از دور هم برای مطالعه جهان در آینده بیشتر می شود؟

آیا حرارت شاخصی از هوشمندی جهان است ؟ تعادل حرارتی هم در قدیم و هم در حال حاضر و آینده یک موضوع مهم و کلیدی است، زیرا گرما بعنوان یک پارامتر مهم ترمودینامیکی در اغلب سیستم های فیزیکی،شیمیایی و بیولوژیکی دخالت دارد. پس جایگاه سنجش از دور حرارتی در جهان و علوم محیطی بویژه زمین شناسی کجا قراردارد؟ بررسی ویژگیهای حرارتی (مانند اینرسی حرارتی، گرمای ویژه، انتقال حرارتی و ظرفیت حرارتی) در درک روابط بین مواد و پدیده ها بسیار مهم است. پس چگونه از روی تغییرات دوره ای حرارت (شبانه روزی و سالیانه) ، رطوبت ، بیلان انرژی و میزان کلروفیل، می توان پی به ویژگی ها و فرآیندهای زمین شناسی برد؟ کدام رویداد زمین شناسی را با داده های سنجش از دور حرارتی می توان بهتر و دقیق تر مطالعه کرد؟ در این بررسی سعی می شود در رابطه با سئوالات مطرحه، به طرح سئوالات بعدی پرداخت و نهایتاً به تجربه و تحلیل و پاسخ آنها اقدام می گردد.

 

روشهای طبقه بندی با استفاده از طیفهای مختلف برای نقشه برداری مناطق دگرسان شده در کمان ماگمایی کرمان

حجت اله رنجبر، مهدی هنرمند، جمشید شهاب پور

نواحی زیادی از کمان ماگمایی کرمان دارای کانی سازی مس پورفیری می باشد و از داده های سنجنده استر جهت اکتشاف این نوع کاسارها به شکل گسترده ای استفاده قرار گردیده است. در این پژوهش با استفاده از تصاویر سنجنده استر اقدام به شناسایی سنگ های دگرسان شده گرمابی مرتبط با کانی سازی از نوع پورفیری گردیده است. هاله های دگرسانی با استفاده از روشهای نقشه بردار زاویه طیفی و فیلتر پالایش تطبیقی تنظیم شده آمیخته نقشه برداری شدند. طیف های مختلفی شامل طیف های صحرایی، طیف های آزمایشگاهی سازمان زمین شناسی ایالات متحده آمریکا و طیفهای استخراج شده از روش شاخص خلوص پیکسلی جهت طبقه بندی تصویر استفاده شدند. بهترین نتیجه با استفاده از طیفهای صحرایی بدست آمد. مطالعات صحرایی شامل نمونه برداری، بررسی ویژگی های کلی دگرسانی ها در صحرا، طیف نگاری و عکسبرداری از رخنمونها گردید. همچنین نمونه های جمع آوری شده جهت مطالعات کانی شناسی با استفاده از میکروسکوپ نوری و پراش اشعه اکس مطالعه شده اند. مطالعات صحرایی و آزمایشگاهی نشان داد که روش فیلتر پالایش تطبیقی تنظیم شده آمیخته نتیجه بهتری در ارتباط با جداسازی زونهای دگرسانی بدست می دهد. مطالعات صحرایی نشان داد که بیش از ۹۰ درصد کانسارهای مس شناخته شده در منطقه مطالعاتی با مناطق دگرسانی تفسیر شده منطبق می باشند.

 

تهیه نقشه آلتراسیون و کانی‌سازی بر اساس پردازش داده‌های ماهواره‌ی استر – تشخیص کانی‌سازی مس پورفیری و انواع سیستم‌های طلا و برآورد سطح فرسایش

محمدحسن کریم‌پور

اولین ماهواره (Landsat) برای مطالعات زمین‌شناسی و منابع طبیعی توسط ناسا در سال ۱۹۷۲ پرتاب شد. آخرین ماهواره لندست (Landsat ETM +7) در سال ۱۹۹۹ پرتاب شده است. ماهواره استر (Aster) که کار مشترک امریکا و ژاپن است و برای مطالعات زمین‌شناسی و منابع طبیعی طراحی شده، در سال ۱۹۹۹ پرتاب شد. اگرچه ماهواره‌های زیادی در مدار زمین قرار دارند اما دو ماهواره لندست و استر برای مطالعات زمین‌شناسی اقتصادی مهم هستند.

وضوح مکانی ماهواره لندست ۳۰ متر و باند ۸ آن ۱۵ متر است. وضوح مکانی ماهواره استر برای باندهای NIR 15 متر، باند SWIR 30 متر و برای TIR 90 متر است. ماهواره‌های تجاری با وضوح مکانی کمتر از ۵۰ سانت نیز در مدار زمین هستند (Spot, Quickbird). برای تهیه یک تصویر رنگی رقومی سه باند از ماهواره را در کانالهای (RBG) قرار می‌دهند. تصاویر رنگی تهیه شده از داده‌های ماهواره‌های Spot و Quickbird به دلیل وضوح مکانی بسیار خوب دارای کیفیت بسیار بالایی هستند در صورتیکه تصاویر رنگی رقومی ماهواره لندست از وضوح کمتری برخوردار است.

افزایش تعداد باندها موجب افزایش دقت و صحت شناسایی کانی‌ها می‌شود. ماهواره لندست در محدوده طول موج ۲ تا ۲/۴ میکرون دارای یک باند و ماهواره استر در همین محدوده دارای ۵ باند است. ماهواره لندست در محدوده طول موج ۲ تا ۲/۴ میکرون دارای یک باند و ماهواره استر در همین محدوده دارای ۵ باند است. ماهواره لندست در محدوده لندست دارای ۷ باند و ماهواره استر دارای ۱۴ باند است، لذا وضوح باندی ماهواره استر برای شناسایی کانی‌ها بهتر از لندست است. ماهواره‌های Spot و Quickbird که دارای وضوح مکانی بسیار خوب هستند به دلیل اینکه تعداد باندهای آنها کمتر از ۵ است برای پردازش به منظور شناسایی کانی‌ها مفید نیستند.

گرانیتوئیدها سنگ منشا ذخایر بزرگ مس، مولیبدن، طلا، قلع و تنگستن پورفیری هستند. گرانیتوئیدها بر اساس خاصیت اکسیدان و احیایی به دو سری مگنتیت (اکسیدان) و سری ایلمنیت (احیایی) تقسیم شده‌اند. عوامل متعددی از جمله موقعیت تکتونیکی و سنگ منشا، نحوه ذوب، درصد ذوب و سایر ترکیب ماگمای گرانیتوئید را کنترل می‌نمایند. گرانیتوئیدهای احیایی عمدتا منشا ذوب پوسته قاره‌ای داشته و در شرایط تصادم قاره‌ای تشکیل می‌شوند. در صورتیکه گرانیتوئیدهای سری اکسیدان نوع I از ذوب پوسته اقیانوسی و جبه منشا گرفته و عمدتا در محیط تکتونیکی زون فرورانش تشکیل می‌شوند. گرانیتوئیدهای سری اکسیدان (مگنتیت) عمدتا برای مس-طلا-مولیبدن و سری احیایی (ایلمنیت) برای قلع و تنگستن پتانسیل دارند. شیمی محلول ماگمایی (F,Cl,B,SiO2)pH,logfO2,logfS2, و دما از عوامل مهم و موثر در تغییرات و تنوع زون‌های آلتراسیون می‌باشند. چنانچه همزمان با پردازش داده‌های ماهواره به موضوع شیمی محلول، زونبندی آلتراسیون، سنگ منشا و سایر پارامترها توجه شود شناخت نوع کانی‌سازی و سطح فرسایشی منطقه امکان پذیر خواهد شد. برای مثال در کانسارهای مس پورفیری در بالاترین افق سیستم زون lithocap که شامل زون آلونیت، زون سیلیس حفره‌دار، زون دیکیت- اسمکتیت قرار دارد. آلونیت می‌تواند از طریق محلول ماگمایی و همچنین در شرایط هوازدگی تشکیل شود. آلونیت هیدروترمالی با کوارتز حفره‌دار همراه بوده و برای تشکیل آن غلظت SO4- بایستی زیاد، pH فوق اسیدی، محلول اکسیدان و غلظت Al-K در حد مناسب باشد، بنابراین در موقع پردازش با شناسایی آلونیت به تنهایی نمی‌توان lithocap را شناسایی نمود اما با توجه به حضور برخی از کانیها این شناخت امکان پذیر می‌شود. در خصوص کانسارهای طلای نوع همراه اکسیدهای آهن (IOCG) کلریت، اپیدوت، زون سیلیسی و بعضا زون آلبیتی از مهمترین معرف‌های این سیستم‌ها هستند. در این رابطه دو کانی‌سازی مس-طلای پورفیری که دارای دو سطح فرسایشی متفاوت هستند با هم مقایسه شده‌اند. در خصوص کانسارهای طلای نوع اکسیدهای آهن کانسار قلعه‌زری و طلای کوه‌زر تربت حیدریه با طلای هیرد که از نوع ماگمایی احیایی است با هم مقایسه شده‌اند.

روشهای متنوعی برای پردازش داده‌های ماهواره جهت شناسایی کانیها ارائه شده‌اند. ترکیب رنگی نسبتهای باندی: نسبتهای باندی متعددی شامل ۵/۴، ۶/۴، ۷/۴ و ۱/۳ ساخته شد و سپس ترکیبهای رنگی از تلفیق آنها تهیه شد. آنالیز مولفه‌های اصلی (PCA): روش آنالیز مولفه‌های اصلی برای نقشه‌برداری زون‌های آلتراسیون در نواحی متالوژنیک به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود (تنگستانی و مور، ۲۰۰۲، Jing و پناهی، ۲۰۰۶ و …). این روش یک روش آماری چند متغیره است که در جهت فشرده و متراکم کردن داده‌ها و حذف اطلاعات اضافی و تکراری طیفی عمل می‌کند. این روش با متمرکز کردن عمده اطلاعات چندباندی که با هم همبستگی بالایی دارند، آنها در یک باند با واریانس بالا قرار می‌دهد (Singh and Harrison, 1985). نقشه‌برداری زاویه طیفی (SAM): طبقه‌بندی نظارت شده یک روش چندطیفی برای دسته‌بندی پیکسل‌ها بر اساس خصوصیات طیفی مشابه آنهاست. در این روش اپراتور ویژگی کلاسه‌بندی را شخصا انتخاب می‌کند (Sabinzm, 1999). روش نقشه‌برداری زاویه طیفی (SAM) (Kruse et al., 1993) از جمله روشهای مرسوم طبقه‌بندی نظارت شده است که از بانک اطلاعات طیفی نرم‌افزار برای مقایسه مقادیر هر پیکسل با طیف کانیهای مختلف استفاده کرده و با حداقل اختلاف زاویه طیفی پیکسل‌ها، موقعیت کانیهای زون‌های آلتراسیون را در تصویر مشخص می‌کند. از مزیتهای این روش شناسایی دقیق نوع و محل کانیها، گسترش و شدت آلتراسیون به تفکیک زون‌های مختلف است. در این روش حتی کانیهایی که با میکروسکوپ نمی‌توان آنها را تشخیص داد، مانند کانیهای رسی، بر اساس تفاوت طیفی در تصویر بارزسازی می‌شوند.

 

شناسایی و مقایسه آلتراسیونهای محدوده های معدنی طلای شیئر زون موته و مس-طلا پوفیری دالی با استفاده از آنالیز طیفی داده های ماهواره ای استر

دکتر هوشنگ اسدی هارونی

محدوده طلای موته در ۱۶۰ کیلومتری شمال غرب اصفهان قرار دارد و در حال حاضر تنها معدن طلای فعال ایران می باشد. کانی سازی طلا در موته از نوع مزوترمال است که به طور عمده همراه با آلتراسیون سیلیسی شدگی، سریسیتی و کربناتیزاسیون مشاهده می شود. کانسار مس- طلا پورفیری دالی با آلتراسیون های بارز فیلیک، آرژیلیک، پروپیلیتیک و پتاسیک و سیلیسی شدن همراه با کانی سازی مس و طلا و همچنین اکسید های آهن در ۴۰ کیلومتری شمال غرب دلیجان در استان مرکزی قرار دارد. این کانسار با ذخیره قطعی ۵ میلیون تن بزرگترین کانسار فلزی استان مرکزی محسوب می شود. به منظور تشخیص زون های آلتراسیون در این دو کانسار و محدوده های اطراف آنها از تصاویر ماهواره ای استر استفاده شد. پس از انجام پیش پردازش های لازم از جمله تصحیحات رادیومتریک و هندسی، برای پردازش تصویر استر از روش های کمترین مربعات رگرسیون شده و تصویر زاویه طیفی استفاده شد. برای تشخیص گسترش کانی های رسی از نتایج حاصل از طیف سنجی نمونه های برداشت شده از منطقه به عنوان طیف مرجع استفاده شد. طیف اندازه گیری شده برای نمونه کانی کلریت نیز در تشخیص تمرکز این کانی که معرف آلتراسیون پروپلیتیک است مورد استفاده قرار گرفت. برای تشخیص آلتراسیون سیلیسی، از طیف میانگین پیکسل هایی که در تصویر رنگی کاذب باندهای حرارتی معرف محدوده سیلیسی شده اطراف اندیس های شناخته شده بودند، استفاده شد. در نهایت با پردازش تصاویر است و بررسی و مقایسه دو محدوده طلای موته و مس-طلای دالی، علاوه بر شناسائی آلتراسیون های مختلف در رابطه مستقیم با کانی سازی، در اطراف این دو کانسار زون های آلتراسیون دیگری نیز تشخیص داده شد که به منظور بررسی پتانسیل کانی سازی احتمالی آنها مورد پی جوئی صحرایی قرار گرفتند.

 

PORPHYRY COPPER MINERAL PROSPECTIVITY MAPPING USING INTERVAL VALUED FUZZY SETS TOPSIS METHOD IN CENTRAL IRAN

 

Ali Reza Jafari Rad

Geospatial Information System (GIS) provide tools to quantitatively analysis and combination of datasets from geological, geophysical, remote sensing and geochemical surveys for decision-making processes. Excellent coverage of well-documented and good quality data enables testing of variable exploration modeling in an efficient way.

The study area of this research is the most important part of Cu (Mo) porphyry – type mineralization belt in Iran. There are some well–known porphyry copper deposits in this region like Sarcheshmeh and Meiduk mines, but certainly there are same grounds to search for new porphyry deposits.

The risks of developing mineral resources need to be known as accurately as possible, with regarding to all features those are effective in mineralization. These features can be recognized respect to Critical Genetic Factors (CGF’s) using Critical Recognition Criteria (CRC) for each type of mineralization. CGF’s can be employed for designing a Conceptual Genetic Model (CGM). Evidence maps create on the basis of CGM and then integrate together for production of Mineral Prospectivity Map (MPM). This map categorizes the areas based on their exploration importance.

There are several techniques for creation of MPM. Interval Valued Fuzzy Sets (IVFSs) TOPSIS method was applied in this research. This method as a knowledge-driven method, allocate appropriate weights to layers on the basis of the effective membership, non membership, and non-certainty. The fundamental concept of TOPSIS is that the chosen alternatives should have the shortest distance from the positive ideal points (A*) and the farthest distance from negative ideal points (Aˉ).

 

اثر طیف استخراجی از روشهای PPI و Z-Profile بر نتایج الگوریتم MTMF دراکتشاف طلا و کرومیت؛ مطالعه موردی معادن زره­شوران آذربایجان غربی و آبدشت اسفندقه

مجید هاشمی تنگستانی، هادی خسروی، رسول میرشکارپور

هدف از این تحقیق ارزیابی و مقایسه نتایج به دست آمده از دو روش PPI و Z-Profile بر روی الگوریتم MTMF است. دو معدن زرشوران و آبدشت به عنوان ناحیه آزمایشی برای کنترل نتایج این روش انتخاب شدند. به منظوردستیابی به این هدف داده های L1b-ASTER در محدوده VNIR و SWIR با استفاده از روش IARR کالیبره و مورد استفاده قرار گرفت.

Z-Profile یک روش سریع جهت استخراج طیف از تصویر است که بر اساس آگاهی کاربر از وضعیت سنگ شناسی منطقه تفسیر می شود. طیفی که از این روش بدست می آید طیف ترکیبی از مواد موجود در هر پیکسل است. روش PPI جهت استخراج طیف مربوط به پیکسل های خالص مورد استفاده قرار می گیرد که بر اساس آن خالص ترین پیکسل ها انتخاب و طیف آن استخراج می شود. در این تحقیق طیف کانیهای آلونیت، کائولینیت و کلریت به دلیل همراهی با کانه زایی طلا و کسترش زیاد در محدوده معدن زرشوران و طیف کانیهای تالک و سرپانتین به دلیل همراهی با کانه زایی کرومیت در معدن آبدشت اسفندقه با استفاده از روشهای PPI و Z-Profile استخراج و به الگوریتم MTMF معرفی شد. نتایج این تحقیق نشان داد که اجرای الگوریتم MTMF با استفاده از طیف بدست آمده از روش PPI نتایج بهتری نسبت به طیف حاصل از Z-Profile را به دست می دهد.

 

زمین شناسی طیفی و طیف سنجی زمینی برای اکتشاف مواد معدنی

سعید اسدزاده

با وجود اینکه روش های سیستماتیک ژئوشیمیایی، ژئوفیزیکی و زمین شناسی برای مطالعه الگوهای عنصری، سنگ شناسی و هندسی-ساختمانی در پروژه های اکتشافی بکار گرفته شده، روش کمی، دقیق، سریع و جامعی برای استخراج سطحی/ عمقی الگوهای کانی شناسی شامل تنوع و تغییرات مکانی و شیمیایی انواع کانی ها، در بخش اکتشاف وجود نداشته یا هنوز هم وجود ندارد. روش کلاسیک شناسایی کانی ها در زمین مشاهده با چشم غیرمسلح، استفاده از لنزهای دستی (لوپ) و یا ارسال نمونه ها به آزمایشگاه (برای مطالعه میکروسکوپی یا آنالیز XRD) بوده است. روش زمینی کند، پر خطا و توصیفی است که از سلیقه فرد تاثیر زیادی می پذیرد و روش آزمایشگاهی نیز علاوه بر کندی، پرهزینه است. موانع اینچنینی موجب عدم استفاده کامل از ظرفیت بالای الگوهای کانی شناسی در اکتشاف شده است. این در حالی است که نقش مهم هاله های دگرسانیو هوازدگی های شیمیایی در پی جویی کانسار یا کمی سازی موقعیت مکانی سیستم کانی سازی و پیش بینی پهنه های کانه دار درون آن بر همگان آشکار است.

در سالیان اخیر با ورود طیف نگاری به دنیای زمین شناسی، علم جدیدی با عنوان زمین شناسی طیفی متولد شده است. این علم با بازتعریف مجدد بسیاری از کانی ها از دریچه طیفی، نه تنها زمینه توسعه و ورود روش های سنجش طیفی نزدیک یا راه دور به بخش اکتشاف را مهیا کرده، بلکه کلیدهای متعدد اکتشافی بر اساس تغییرات طیفی کانی ها ارائه کرده است. پیامد مهم این علم و فناوری های همراه ایجاد تحول و دگردیسی اساسی در روش های نقشه برداری الگوهای کانی شناسی می باشد. دو فناوری همزاد دورسنجی طیفی و طیف سنجی زمینی با تکیه بر زمین شناسی طیفی و مدل های کانی سازی علاوه بر تسهیل (هزینه-زمان) فرآیندهای تعریف/ تشخیص/ تفکیک کانی ها و دگرسانی های همراه با نهشته های معدنی، امکان استخراج یکنواخت، یکدست و استاندارد تغییرات کانی شناسی سطحی را فراهم کرده اند. در این مطلب سعی بر آن است تا ضمن معرفی اصول تئوریک زمین شناسی طیفی و ابزارهای اجرایی زمینی و یا آزمایشگاهی آن، دستاوردهای عملی آن در بخش اکتشافی با ارائه مطالعه موردی مرور شود.