تکنیک های مبتنی بر هوش جمعی می توانند در بسیاری از کاربردها استفاده شوند، ارتش دولت ایالات متحده آمریکا در حال تحقیق بر روی تکنیک های هوش جمعی برای کنترل وسیله های بدون سرنشین می باشد. آژانس فضایی اروپا در حال فکر کردن در مورد یک گروههای مداری (orbital swarm) برای خود اجتماعی کردن سیستم ها است. ناسا NASA سازمان فضایی آمریکا در حال تحقیق است تا بتواند از تکنولوژی هوش جمعی برای نقشه برداری از سیاره ها استفاده کند. یک مقاله در سال 1992 توسط  M. Anthony Lewis و George A. Bekey  از امکان استفاده از هوش جمعی برای کنترل نانوروباتها داخل بدن برای از بین بردن تومورهای سرطانی بحث کرده است. هنرمندان سینما از تکنولوژی هوش جمعی به عنوان وسیله ای برای ایجاد سیستم های واکنشی پیچیده و یا شبیه سازی جمعیت های انبوه استفاده می کنند. “بازگشت بتمن” نخستین فیلمی بود از تکنولوژی هوش جمعی در آن استفاده شد.در كتاب “آخرين و اولين افراد”درسال 1931 يك هوش جمعي از مارس شامل سلول هاي مستقل كوچكي بود كه با يكديگر توسط امواج راديويي ارتباط برقرار مي كردند.در كتاب خالق ستاره در سال 1937 هوش هاي جمعي تمدنهاي بيشماري پيدا كردند كه از توده اي پرندگان و با سرد شدن جهان گروهاي انرژي كارايي از حلزونها يي كه زمين را سوراخ مي كردند تشكيل ميشود و سر انجام تمام هوش در جهان در داخل ذرات يگانه اي كه به سختي مي تواند لحظه اعلي را درك كند جمع شد.در رمان شكست ناپذير كه رماني علمي تخيلي مي باشد نويسنده در آن يك سفينه فضايي مربوط به انسانها يك رفتار هوشمند را در دسته اي از ذرات كوچك پيدا مي كند كه توانايي دفاع كردن از خودشان را در مقابل آنچه به عنوان عامل تهديد كننده مشاهده كرده اند دارند.

– اقتصاد:

اقتصاد یک نمونه از هوش گروهی است که بیشتر محققان آن را فراموش نمی کنند و در نظر می گیرند. اقتصاد به طور مستقیم در تعریف ما از هوش گروهی قرار می گیرد که در آن رفتاری پیچیده را که ناشی از بر هم کنش های ساده اجرا مستقل است نشان داده می شود.

هیچ فردی نمی تواند اقتصاد را کنترل کند، برای این کار گروهی وجود ندارد که بتواند به طور دائم اقتصاد را کنترل کند. اگر این امکان وجود داشت و اگر اقتصاد صرفا بر اساس اراده افراد عمل می کرد بنابراین چرا رکود اقتصادی پیش می آمد؟ هیچ کس رکود اقتصادی را دوست ندارد. در واقع این عکس العمل جمعیت (کلونی) به آن برهم کنش های فردی است که منجر به کند شدن رفتار پیچیده اقتصادی می شود.

اگر این امکان وجود داشت که اقتصاد را در یک سیستم با استفاده از الگوریتم مورچه شبیه سازی کنیم آنگاه ممکن بود این احتمال وجود داشته باشد که بتوان این رفتار پیچیده را کنترل کرد یا حد اقل کاهش ها (رکود) و افزایش ها در آن را که همه ما به تولید آن کمک کردیم پیش بینی کرد.

هوش جمعی همانند اکثر تکنولوژی ها در اول راه خود است و پروژه ای نظیر شبیه سازی اقتصاد بیش از توان آن است. هوش جمعی ابزاری برای محققان و دانشمندان برای حل مسائل بسیار پیچیده کلاس NP را فراهم میکند. توانایی هوش گروهی برای حل این مسائل منجر به کاربرد های مختلف علمی (کارامد) در دنیای واقعی نظیر مسیر یابی ترافیک، شبکه سازی، بازی ها، رباتیک و به احتمال زیاد حتی شبیه سازی اقتصاد جهانی میشود .