Matlab

(Matrix Laboratory)

The Language of Technical computing

در این یادداشت در مورد نرم افزار متلب که زبانی برای محاسبات فنی و مهندسی است صحبت می کنیم. این نرم افزار قابلیت های بسیار بالایی دارد که حتی فهرست کردن آن ها هم ممکن نیست!. نکته ی جالب این که Matlab دائما در حال گسترش است و قابلیت های بیشتری به آن افزوده می شود.در کل یک دائره المعارف مهندسی هست که در تمام رشته های مهندسی کاربرد دارد.

 متلب چند محیط کار به اضافه ی  تعداد زیادی toolbox دارد که در تقریبا در تمام زمینه های مهندسی به کار می آید. محیط کار (command) یک رابط کاربری است در آن می توانید بسیاری از محاسبات ریاضی را به راحتی انجام دهید : انتگرال معین و نامعین -مشتق-حد -لاپلاس-تمام عملیات های ماتریسی-رسم انواع نمودار-یافتن ریشه ی معادلات و … همه با یک دستور از پیش نوشته شده قابل محاسبه هستند. برای پیدا کردن دستور مورد نظرتان کافی است که در help نرم افزار موضوع مورد نظرتان را جستجو کنید.

محیط دیگر آن که در واقع مخصوص برنامه نویسی است M-file نام دارد که فایلی با پسوند m. درست می کند که می توانید آن را به راحتی اجرا کنید. اما در بسیاری از زبان های برنامه نویسی همراه فایل برنامه تعداد زیادی فایل مخصوص کامپایل و … ایجاد می شوند که حجم زیادی را اشغال می کنند. m-file را حتی با نرم افزار ساده ی notepad نیز می توانید ایجاد کنید و با فرمت m. ذخیره کنید. زبان برنامه نوسی متلب بسیار ساده و نزدیک به زبان نوشتاری ریاضیات می باشد و از این جهت تقریبا سرآمد است. حجم زیادی از دستورات آماده که به راحتی می توان از آن ها استفاده کرد Matlab را خیلی زود از رقبای خودش محبوب تر و پرکاربردتر کرد.البته هنوز خیلی ها هم هستند که معتقدند ایرادات Matlab زیاد است و اساتید قدیمی از این دست افرادند که نرم افزاری مثل Fortran رو خیلی بهتر می دانند.(در آینده در مورد Fortran هم یه پست میزارم.)

یه نمونه از نمودار هایی که با متلب رسم شده رو در زیر می بینیم که فرترن به تنهایی قادر به کشیدن آن نیست ولی در متلب به راحتی می توان حتی رزولوشن – کیفیت عکس – فرمت آن و پارامترهای دیگر عکس که فقط در photoshop قابل تنظیم است رو تعیین کرد.این را اضافه کنم که با متلب حتی روتوش عکس و فیلم هم ممکن است.

Matlab graf

چون خودم خیلی این در و اون در زدم و کلی pdf دانلود کردم که یاد بگیرمش و اخرش هم خودم با همین جزوه ای که استادم نوشته و با کمک Help فوق العاده ی این نرم افزار تونستم تقریبا مسلط بشم گفتم که همون جزوه رو بزارم که شما هم استفاده کنید.البته تعداد دستورات این نرم افزار آنقدر زیاد هست که هیچ کتاب و جزوه ای نمی تونه کامل اونو پوشش بده.

همونطور که می دونید  یکی از محیط های کاری بسیار پرکاربرد این نرم افزار میحط simulink است که در واقع یک محیط گرافیکی برای شبیه سازی انواع سیستم های مهندسی از جمله کنترل Control, رباتیک Robotic , سیستم های گسسته Descrete System , هوافضا AeroSpace, سیستم های فازی Fuzzy Logic Tooolbox , شبکه های عصبی Nueral Network , سیستم های مکانیکی Simmech و بسیاری دیگر می باشد . در این محیط شما به جای نوشتن کد برنامه با بلاک های آماده ای روبرو هستید که آن ها را به جای کد برای انجام عملیات مورد نظرتان استفاده می کنید .