نرم افزار های مطمئن (راستگو) و کاربرد های آنها

//نرم افزار های مطمئن (راستگو) و کاربرد های آنها

نرم افزار های مطمئن (راستگو) و کاربرد های آنها

Trusted Software and Application

نرم افزار های مطمئن (راستگو) و کاربرد های آنها

نرم افزارهای راستگو به نرم افزارهایی می گویند که توانایی اجرای دقیق و درست دستورات را داشته باشند و قابلیت اطمینان بالایی را از خود نشان دهند.برای هر موردی که در آن مورد مجموعه ای مشخص از مراحل رویه ای (یعنی بصورت الگوریتمیک) تعریف شده است می تواند بکار گرفته شود. کاربردهای اصلی نرم افزارهای راستگو در موارد زیر است :

نرم افزار سیستم : مجموعه ای از برنامه ها می باشد که جهت ارائه سرویس به سایر برنامه ها ایجاد گردیده است . همانند کامپایلرها ، سیستم مدیریت بانک اطلاعات DBMS ، ویراستارها و سیستم عامل

نرم افزار بلادرنگ : جهت تحلیل و کنترل رخدادهای دنیای واقعی استفاده می شود. این نرم افزار در هنگام وقوع رخداد بصورت بلادرنگ پاسخ مناسب را ارائه می نماید . کنترل واکنشها در یک کارخانه تولید مواد شیمیائی مثالی از این مورد می باشد.

نرم افزار تجاری :پردازش اطلاعات تجاری پرکاربرد ترین بخش استفاده از نرم افزار را تشکیل می دهد. سیستمهای کاربردی همانند سیستمهای حسابداری ، فهرست موجودی و عملیات ثبت نام دانشجویان مثالهائی از این گروه نرم افزار می باشد.همچنین نرم افزارهای راستگو در زمینه های زیر نیز کاربرد دارند.

 • نرم افزار علمی و مهندسی
 • نرم افزار کامپیوتر شخصی
 • نرم افزار جاسازی شده
 • نرم افزار هوش مصنوعی
 • نرم افزار Web

نرم افزار های راستگو دارای پیچیدگی می باشند . به علت ماهیت نرم افزار امکان حذف پیچیدگی وجود ندارد ، لیکن می توان آنرا کنترل نمود .در خصوص سوالات زیر تفکر نمائید : چگونه می توان نرم افزاری جهت یک سیستم پیچیده ایجاد نمود ؟برنامه نویسی چه جایگاهی در مهندسی نرم افزار دارد ؟ و چنانچه جهت توسعه سیستمها در مراحل آغازین کار و قبل از انجام تمهیدات لازم به سراغ برنامه نویسی برویم چه مشکلاتی ایجاد می شود ؟

جهت انجام پروژه نرم افزاری با هزینه مناسب (منظور از هزینه در اینجا ابعاد مالی ، زمانی و نیروی انسانی است) و کیفیت خوب چه راهکارهایی را می بایست اتخاذ نماییم ؟

بطور متوسط طول عمر نرم افزار در کشور ما تقریبا نصف طول عمر نرم افزار در جوامع صنعتی است . دلیل این اختلاف را در چه می بینید؟آیا استفاده از دستورالعملها ، مستندات و نمودارهایی که مهندسی نرم افزار آنها را توصیه می نماید ، صرفا جهت مستند سازی است یا مزایای دیگری نیز دارد؟

فرایندی منظم که با استفاده از مجموعه ای از نمادگذاریهای خوش تعریف ، مجموعه ای از مدلها را ایجاد می کند که هر کدام قسمتی از سیستم نرم افزاری راستگو در حال توسعه را توصیف می نماید .ارائه چارچوب کاری معین در قالب فرمها ، نمودارها ، قالبهای متنی با توجه به فرایند توسعه مجموعه ای از روش ها که در تمام چرخه حیات سیستم نرم افزاری اعمال شده و بر یک نوع نگرش کلی درباره جهان نرم افزار متکی می باشند.

انتظار از متدولوژی نرم افزار راستگو بالاست که مهمترین آن ها عبارتند از:

 • بازشناسی : دریافت و توصیف نیازمندیها
 • بازنمایی : قدرت بیان و تشریح (notation)
 • گذر : دارای تکنیک و دستورالعمل برای گذر از یک مرحله به مرحله دیگر باشد.
 • فرایند نرم افزار نقشه راهی (Road Map) است که دو هدف زیر را دنبال می نماید:
 • کیفیت بالا
 • زمانبندی مناسب

لایه مختلفی در طراحی نرم افزار های راستگو در نظر گرفته می شود که مهمترین آن لایه فرایند است فرایند چارچوبی برای مجموعه ای از KPA ها(Key Process Area )ایجاد می نماید.

:KPA ایجاد پایه ای جهت کنترل مدیریتی پروژه های نرم افزاری

ایجاد بستری جهت انجام روشهای فنی ، تولید محصولات کاری (مدلها، مستندات ، گزارشها ، فرمها ، داده ها و غیره) ، مشخص نمودن مراحل ، حصول اطمینان از کیفیت و مدیریت خوب تغییرات روشهای مهندسی نرم افزار شیوه های فنی جهت ایجاد نرم افزار را فراهم می نماید . برخی از وظیفه هائی که روشهای طراحی نرم افزار های راستگو باید آنها را پوشش دهد عبارت است از :

تحلیل خواسته ها ، طراحی ، ساخت برنامه ها ، آزمایش و پشتیبانی روشها شامل فعالیتهای مدلسازی و سایر فنون توصیفی نیز می گردد.

ابزارهای نرم افزار جهت پشتیبانی از فرایندها و روشها مطرح می گردند. زمانی که دارای مجموعه ای از ابزارها باشیم بگونه ای که اطلاعات ایجاد گردیده توسط یک ابزار ، ورودی برای سایر ابزارها بوده و توسط آنها استفاده گردد ، سیستمی برای پشتیبانی توسعه نرم افزار ایجاد می شود که به آن نرم افزار به کمک کامپیوتر (CASE) گوئیم.

تهیه کننده:مهندس محمدجواد بهمنی

۱۳۹۵-۲-۲۷ ۱۵:۳۷:۱۶ +۰۴:۳۰اردیبهشت ۲۷ام, ۱۳۹۵|مهندسی نرم افزار دسته بندی ها|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

پرداخت

1-پرداخت آنلاین
برای پرداخت آنلاین از لینک زیر استفاده کنید
پرداخت آنلاین
2- پرداخت آفلاین
برای پرداخت آفلاین مبلغ مورد نظر را به یکی از شماره کارت
6037997245888723بانک ملی