یک زبان برنامه‌نویسی و محیط نرم‌افزاری برای محاسبات آماری و تحلیل داده است، که بر اساس زبان‌های اس و اسکیم پیاده‌سازی شده است . این نرم‌افزار بازمتن، تحت اجازه‌نامه عمومی همگانی گنو (GNU General Public License) عرضه شده و به رایگان قابل دسترس است. زبان اس بجز  R، توسط شرکت Insightful، در نرم‌افزار تجاری اس‌پلاس نیز پیاده‌سازی شده است . اگرچه دستورات اس‌پلاس و R بسیار شبیهند، این دو نرم‌افزار دارای هسته‌های متمایزی هستند و قابلیت‌های متفاوتی دارند.

گرچه نرم‌افزار R اغلب به منظور انجام محاسبات آماری به کار می‌رود، این نرم‌افزار قابل به کارگیری در محاسبات ماتریسی است و در این زمینه، همپای نرم‌افزارهایی چون اُکتاو و نسخه تجاری آن متلب (MATLAB) است. R، همچنین نرم‌افزار قدرتمندی برای ایجاد اشکال گرافیکی و نمودارهاست.

R، دارای محیط خط فرمان برای ورود و اجرای دستورات است. ابزار مختلفی جهت تسهیل ویرایش دستورات و ارتباط با کاربر برای R ساخته شده است. اصطلاحاً به هر یک این ابزارها رابط کاربری گرافیکی آر (R GUI) گفته می شود، که برخی از آنها در فهرست زیر آمده اند :

  • RKWard : رابط کاربری گرافیکیR ، که قدرت زبان R  را با سهولت استفاده از بسته های تجاری آماری ترکیب می کند.
  • RStudio محیط توسعه یکپارچه برایR ، که یک رابط کاربری گرافیکی را با ابزارهای قدرتمند برنامه نویسی ترکیب می کند تا به شما برای استفاده بیشتر از R کمک کند.
  • Tinn-R : نرم افزار پردازشگر متن و رابط کاربری گرافیکیR .
  • : R Commander رابط گرافیکی بر پایه  tcltk، دارای قابلیت استفاده از منوها به جای نوشتن دستورات ( مناسب برای کاربران مبتدی و آشنا با اس‌پلاس)
  • : RExcel   امکان استفاده از R و R Commander در برنامه Excel.