برای اینکه با نرم­ افزار متلب بتوانید برنامه­ نویسی نمایید، می­ بایست با مفهومی تحت عنوان ماتریس ­ها آشنا شوید. البته مفهوم ماتریس که در اینجا منظور است، همان است که در ریاضی گفته می­ شود. یعنی مجموعه­ ای از سطرها و ستون­ ها  که در قالب یک نام (اسم، معرف) آورده می­ شود. و هر گونه­ ای از توابع قابل اعمال بر آن است. از جمله توابع ابتدایی همچون جمع، ضرب، تفریق و تقسیم تا توابع پیچیده­ تری چون تبدیل فوریه، لاپلاس. همچنین با مفاهیم دیگری مانند ماتریس­ های با بعد بیشتر از دو آشنا خواهیم شد و کاربرد آن را در پردازش تصویر می­بینیم.

همانطور که قبلاً بیان شد، متلب شامل toolbox-ها و واسط­ های گرافیکی بسیاری است. همچنین بخشی تحت عنوان سیمولینک دارد که این ابزار متلب کلیه­ ی رشته­ ها را شامل می­ شود. از جمله پردازش صوت و تصویر، منطق فازی، سیستم­های کنترلی، آنالیز داده، نقشه­ برداری، بهینه­ سازی و … که پایه­ ی تمامی آن­ها محاسبات ریاضی است.

برای شروع و آشنایی بیشتر با متلب، اجازه دهید تا محاسبات پایه ­ای ریاضی (جمع، ضرب، تفریق، تقسیم و توان” ^ “) را بر روی اعداد، متغیرها، ماتریس­ ها انجام دهیم.

در Command window و در مقابل علامت ” << ” می­توانید اعداد و عملگرها را وارد کنید و از آن همچون یک ماشین حساب بهره ببرید. دقت کنید…

[css]&amp;gt;&amp;gt; 2 + 3&lt;/pre&gt;
ans =۵

&amp;gt;&amp;gt; 3 * 8

ans =۲۴

&amp;gt;&amp;gt; 3 – ۹

ans = -۶

&amp;gt;&amp;gt; 7 / 3

ans = ۲٫۳۳۳۳

&amp;gt;&amp;gt; 3^4

ans =۸۱

&amp;gt;&amp;gt; ( ( 3 + 5 ) / 4 ) * 3

ans = ۶[/css]

همانطور که مشاهده می­کنید، پس از انجام محاسبه، نتیجه در متغیری با نام ans ذخیره می­ شود. شما می­ توانید از این متغیر در محاسبات بعدی خود استفاده نمایید. برای مثال

[css]&amp;gt;&amp;gt; 5 + 7&lt;/pre&gt;&lt;div class="WordSection2"&gt;
ans =۱۲

&amp;gt;&amp;gt; ans / 5

ans =۲٫۴۰۰۰[/css]

اگر می ­خواهید صفحه command را پاک نمایید، از دستور clc (clear command) استفاده کنید. اما نکته دیگری که باقی می­ ماند این است که چنانچه بخواهید در حین محاسبات میانی نتیجه محاسبه نمایش داده نشود، پس از عبارت مورد نظر علامت   ; ” را قرار دهید.

[css]</pre>
&gt;&gt; 5 + 7 ;

&gt;&gt; ans / 5

ans =

&nbsp; ۲٫۴۰۰۰
<pre>[/css]

همانطور که در محاسبات روی کاغذ ترجیح می­ دهید از متغیرهای بامعنی برای ذخیره نتایج محاسبه استفاده کنید، در نرم­ افزار متلب نیز قادر به انجام این کار می­ باشید. تنها کافیست قبل از عبارت محاسباتی خود نامی را به آن نسبت دهید.

[css]>> A = 5 + 7</pre>
<div class="WordSection4">
<p class=" ">A =۱۲</p>
<p class=" ">>> A / 5</p>
<p class=" ">ans =۲٫۴۰۰۰</p>

</div>
<p class=" ">>> A = 6;</p>
<p class=" ">>> B = 3; C = 7;</p>
<p class=" ">>> ( A – C ) * B</p>
<p class=" ">ans =</p>
<p class=" ">-۳[/css]