ساخت حلقه در متلب با for

گاهی اوقات، تعدادی دستور داریم که باید به دفعات زیاد اجرا شوند، اگر بخواهیم به صورت معمولی آنها را بنویسیم، مجبور می شویم کدهای مربوط به آنها را به دفعات زیاد تکرار کنیم، اما انتخاب مناسب برای اجرای دستورات تکراری، ساخت یک حلقه می باشد. در متلب، ساده ترین روش برای ساخت حلقه، استفاده از for می باشد. در مثال زیر، نحوه استفاده از for را برای ساخت یک حلقه شرح داده ایم :

مثال :

فرض کنید بخواهیم حاصل ۱۰*۹*۸*۷*۶*۵*۴*۳*۲*۱=!۱۰ را با نرم افزار متلب محاسبه کنیم، برای این منظور، کدهای زیر را می نویسیم :

 

k=1;
for m=2:10
k=k*m;
end
k

نتیجه :

 

k =3628800

در کدهای فوق، مشخص کرده ایم که مقدار m از ۲ تا ۱۰ باید باشد و در هر بار اجرای دستورات حلقه، m برابر مقدار یکی از اعداد این بازه خواهد بود (۲ و ۳ و … و ۹ و ۱۰). ابتدا مقدار k را، قبل از شروع حلقه، برابر ۱ تعریف کرده ایم. سپس حلقه for شروع می شود. ابتدا مقدار m برابر ۲ ، که اولین عدد است، قرار داده می شود، k در m=2 ضرب می شود و چون دستورات حلقه تمام شده است، مقدار بعدی m=3 در نظر گرفته می شود و این بار مقدار جدید k در m=3 ضرب می شود و همین طور این روند ادامه می یابد تا زمانی که m=10 نیز در مقدار جدید k ضرب شود و چون دیگر مقدار جدیدی برای m وجود ندارد، حلقه پایان می یابد و در آخر مقدار k نمایش داده می شود.

آی آر متلب
آی آر متلب
گروهی از فارغ التحصیلان مسلط به متلب آماده همکاری در زمینه انجام پروژه های با شما دوستان عزیز می باشند.
Recent Posts

Leave a Comment


تماس با ما

از طریق فرم زیر شما می توانید پروژه خودتان را برای ما بفرستید. ایمیل ما :irmatlab.ir@gmail.com شماره تماس: 09385921848

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search