سیمیولینک  یک ابزار شبیه‌سازی همراه با نرم‌افزار متلب است. موارد استفاده از سیمیولینک عمومی هستند و مانند بسیاری دیگر از نرم‌افزارهای شبیه‌سازی مهندسی، منحصر به کاربردهای خاصی نیست؛ که این مورد مزایا و معایب متفاوتی را برای سیمیولینک ایجاد می‌کند.

با استفاده از سیمولینک می‌توان رفتار یک سیستم را بدون نیاز به ساختن آن تحلیل نمود. در نتیجه یک مهندس با استفاده از سیمولینک می‌تواند علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه و زمان به بررسی تاثیر اغتشاشات یا سایر عوامل ورودی بر عملکرد یک سیستم بپردازد. همچنین شبیه‌سازی سیستم‌ها این توانایی را در اختیار می‌گذارد تا عکس‌العمل یک سیستم در صورت تغییر پارامترهای ورودی آن به خوبی شناخته شود. سیمولینک به صورت یک کتابخانه در نرم‌افزار MATLAB عرضه شده است که شبیه‌سازی توسط بلوک‌های این کتابخانه به صورت دیاگرام‌های بلوکی انجام می‌شود.

سیمیولینک را نمی‌توان جداگانه اجرا کرد. برای اجرای آن باید در ابتدا متلب را اجرا کرد و سپس در قسمت منو بار با کلیک بر روی گزینه New سپس انتخاب گزینه simulink model صفحه جدیدی باز می‌شود که در این صفحه ما می‌توانیم شبیه‌سازی‌های خود را انجام داده و خروجی‌ها را مشاهده نماییم. سیمولینک نرم‌افزاری است که شما برای شبیه‌سازی سیستم‌های دینامیکی، می‌تونید از آن استفاده کنید این نرم‌افزار زیرمجموعه نرم‌افزار متلب است که دارای کتابخانه‌های زیادی در زمینه رشته‌های مختلف از جمله برق و مکانیک می‌باشد.

برای اجرای سیمولینک در متلب کافی است در پنجره Command ، دستور simulink را نوشته و کلید enter را بزنیم

در این پنجره کتابخانه های موجود در نرم افزار سیمولینک مشاهده می شود . برای اینکه بتوانیم بلوک مورد نظر را در این پنجره بیابیم کافیست به کتابخانه حاوی آن بلوک رجوع کنیم . به عنوان مثال برای استفاده از منبع موج سینوسی بایستی به کتابخانه sources مراجعه می کنیم.برای شروع کار با سیمولینک ابتدا از مسیر

file-new-model یک مدل جدید ایجاد می کنیم.

حالا شما باید در این مدل برحسب مساله ای که می خواهید حل کنید ، عناصر مورد احتیاج را از کتابخانه سیمولینک به مدل مورد نظر انتقال دهید.

حل یک مثال  ساده در سیکولینک

می خواهیم از یک پالس، مشتق و انتگرال گرفته و روی یک اسکوپ به همراه سیگنال اصلی نمایش دهیم . بلوک هایی را که احتیاج داریم عبارتند از: مولد پالس، انتگرالگیر، مشتقگیر، تسهیم کننده و بلوکی بسیار معروف به نام اسکوپ. این بلوک ها را در مسیرهای زیر می تونید بیابید:

Simulink >> Sources >> Pulse Generator
Simulink >> Continuous >> Integrator
Simulink >> Continuous >> Derivative
Simulink >> Signal Routing >> Mux
Scope << Sinks << Simulink

نحوه آوردن بلوک ها بسیار ساده می باشد . شما می توانید روی بلوک مورد نظر کلیک چپ کرده و بدون رها کردن آن، موس را به درون مدل مربوطه ببرید و در جائیکه می خواهید بلوک را قرار دهید، موس را رها کنید و یا اینکه روی بلوک مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Add to untitled را انتخاب کنید در واقع untitled نام پیش فرض مدل شماست که می توانید آن را تغییر دهید. پس از اینکه تمامی بلوک ها را به مدل خودتان اضافه کردید بلوک ها را به صورت زیر در بیاورید:

برای مرتب کردن بلوک ها، هم با موس می توانید جای آن ها را عوض کنید، هم با کیبورد به این صورت که بلوک مورد نظر را انتخاب کرده و با کلیدهای جهتی بر روی کیبورد، جای بلوک را تغییر دهید. برای بزرگ کردن اندازه بلوک ها از کلید R  و برای کوچک کردن آنها از کلید V استفاده کنید. حالا باید تنظیمات لازم را بر بلوک ها انجام دهیم . بر روی بلوک مولد پالس دوبار کلیک کنید و مانند شکل زیر تغییرات لازم را اعمال کنید: