خطا در سیستم­های بیومتریکی

//خطا در سیستم­های بیومتریکی

خطا در سیستم­های بیومتریکی

در روش­های سنتی دانشی که به سیستم ارائه می­شود بطور دقیق هویت فرد را مشخص می­کند.تفاوت اصلی بین یک سیستم بیومتریک و یک سیستم سنتی تشخیص هویت در پاسخی است که هر یک از این دو به خصیصه ارائه شده می­دهند. برخلاف سیستم­های سنتی یک سیستم بیومتریک جواب مطلق آری یا نه مبنی بر رد یا پذیرش نمی­دهند. به عنوان مثال در یک سیستم سنتی یا عین کلمه رمز ارائه شده در سیستم موجود است و یا نیست. بنابراین حالت بینابینی وجود ندارد اما در یک سیستم بیومتریک عین خصیصه ارائه شده به سیستم را در بانک داده نداریم و آنچه ارزیابی می­شود میزان شباهت امضای ارائه شده با امضایی که از قبل در سیستم موجود است، اندازه­گیری می­شود. هدف ایده­لآل طراحی یک سیستم بیومتریک است که میزان تطبیق بین دو خصیصه را بطور صد در صد مشخص کند. اما در عمل دستیابی به چنین سیستمی غیر ممکن است. بنابراین همواره از یک مقدار آستانه برای تصمیم گیری در رد یا پذیرش خصیصه مورد نظر استفاده می­شود.

با توجه به مطالب بیان شده دو نوع خطا برای یک سیستم بیومتریک می­توان تعریف نمود:

 ۱-رد نادرست: بدین معنا که به فرد اصلی اجازه ورود به سیستم داده نشود. این خطا زمانی رخ می­دهد که شباهت کافی بین خصیصه ارائه شده و خصیصه موجود در سیستم پیدا نکند.

 ۲-پذیرش نادرست: به این معنا که به کاربر غیر مجاز اجازه ورود به سیستم داده شود. این خطا زمانی رخ می­دهدکه شباهت بین خصیصه ارائه شده توسط کاربر غیر مجاز و خصیصه موجود در سیستم از حد آستانه بیشتر باشد.

 سیستم شناسایی بیومتریک ظاهرا بسیار پیچیده و حرفه ای به نظر می­رسد در حالی که همه آنها از سه مرحله برای شناسایی استفاده می­کنند:

 ۱-دریافت اطلاعات: اولین باری که از سیستم استفاده می­کنید، اطلاعات اساسی شما از قبیل نام و شماره شناسنامه­تان را بطور دقیق ثبت می­کند. سپس از ویژگی­ها و مشخصه­های خاص مانند اثر انگشت نمونه برداری می­کند و آنها را نگهداری می­کند.

 ۲-ذخیره­سازی اطلاعات: برعکس آنچه که ممکن است تا بحال بارها در فیلم­های سینمایی دیده باشیم، اکثر این سیستم­ها تصویر یا صدای ثبت شده در مرحله یک را به طور کامل ذخیره نمی­کنند بلکه این ویژگی ها را تحلیل کرده و به کد و یا نمودار تبدیل می­کنند. بعضی از این سیستم­ها این اطلاعات را بر روی یک کارت هوشمند ضبط می­کنند که می­توانید آنرا با خود همراه ببرید.

 ۳-مقایسه و تطبیق اطلاعات داده شده با اطلاعات ذخیره شده: برای بار دوم که از این سیستم استفاده می­کنید داده­ها را با اطلاعات ذخیره شده در خود مقایسه می­کند. اگر این اطلاعات با یکدیگر هم­خوانی داشتند، سیستم شما را می­پذیرد، در غیر اینصورت اجازه ورود نخواهید داشت.

۱۳۹۴-۱-۲۲ ۱۷:۳۲:۵۶ +۰۴:۳۰ فروردین ۲۲ام, ۱۳۹۴|Categories: عمومی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

پرداخت

1-پرداخت آنلاین
برای پرداخت آنلاین از لینک زیر استفاده کنید
پرداخت آنلاین
2- پرداخت آفلاین
برای پرداخت آفلاین مبلغ مورد نظر را به یکی از شماره کارت
6037997245888723بانک ملی