انواع Telemedicine:

زمان حقیقی real time (synchronous)

می تواند به سادگی یک مکالمه تلفنی تا پیچیدگی جراحی روباتیک باشد. در این نوع پزشکی از راه دور نیاز به حضور همزمان دو طرف و برقراری یک لینک ارتباطیreal time بین انها می باشد.از جمله پر کاربردترین اینها تجهیزات کنفرانس ویدیوئی می باشد.وسایل جانبی ای نیز وجود دارند که می توانند به کامپیوتر یا تجهیزات کنفرانس ویدیوئی متصل شوند مانند اتوسکوپ که امکان دیدن داخل گوش بیمار را فراهم میکند یا استتوسکوپ که امکان شنیدن صدای قلب بیمار را می دهد.تخصص های پزشکی که از این نوع پزشکی از راه دور در انها استفاده می شود:

پزشکی داخلی[۱]، توانبخشی[۲]، کاردیولو‍‍‍‍ژی[۳]، اطفال[۴]، زنان و زایمان[۵]، اعصاب[۶].

ذخیره و ارسال store-and-forward(asynchronous)

عبارت است از اخذ دیتا های پزشکی (همانند تصاویر پزشکی ، سیگنالهای حیاتی…) و سپس ارسال انها به پزشک یا متخصص برای بررسیoffline. پس به حضور همزمان دو طرف نیازی نیست.تخصص های که در انها از این نوع استفاده می شود:آسیب شناسی[۷]، رادیولوژی، درماتولوژی[۸].

 

 

 

 

اهدافTele Medicine :

 • بهبود مراقبت از بیمار
 • بهبود دسترسی و مراقبت پزشکی برای نواحی روستایی و نواحی محروم
 • دسترسی بهتر به پزشکان برای مشاوره
 • در دسترس قرار دادن امکانات برای پزشکان جهت هدایت معاینات خودکار
 • کاهش هزینه های مراقبت های پزشکی ،انتقال بیمار و اسکان وی در مرکز درمانی
 • ایجاد خدمات مراقبت پزشکی (در سطح جغرافیایی و جمعیتی وسیع)
 • کاهش نقل و انتقال بیماران به مراکز درمانی
 • ایجاد فضای مراقبت مدیریت شده در بیمارستان ها و مراکز درمانی

 

مشکلات و موانع :

 • افزایش امکان تشخیص نادرست
 • هزینه سخت افزار
 • نیاز به یک شبکه ارتباطی خوب
 • تعلیم و اموزش پرسنل: یک راه حل گنجاندن اموزش Telehealth در برنامه درسی و اموزشی دانشکده های پزشکی است.
 • اموزش بیماران و استفاده کنندگان: زیرا بسیاری از مردم در مورد TeleHealth و قابلیتها و محدودیتهای ان اطلاعی ندارند.پس مزایای این سیستم بایستی به انها تعلیم داده شود.

مشاوره از راه دور:

 

مشاوره از راه دور به دلیل سادگی و گستردگی کاربرد، بیشترین سهم از Tele Medicine را به خود اختصاص داده است. از تمام امکانات ارتباطی اعم از تلفن، فاکس، پست الکترونیکی، گفتگوی اینترنتی، صفحه پیغام و.. می توان جهت مشاوره از راه دور بهره جست البته این نکته را باید در نظر داشت که اینترنت، حد و مرزی ندارد و همانقدر که می توان اطلا عات مفید از آن بدست آورد، اطلاعات غلط و نادرست در آن وجـود دارد. همیشه باید از اینگونه اطلاعــــات و نیز پزشکان قلابی و سایت های فاقد اعتبار پزشکی حذر کرد.

آموزش الکترونیکی:

آموزش الکترونیکی به این صورت تعریف می شود : آموزش الکترونیکی عبارتست از بکارگیری ابزارهای فنآوری اطلاعات در امر آموزش و تربیت نیروی انسانی.

ابزارهای فنآوری اطلاعات عبارتند از : کلیه شبکه‌های کامپیوتری از جمله اینترنت، انواع CD های آموزشی و کلیه نرم‌افزارها.

طبیعتاً پزشکان برای حضور در کلاس های موجود، ناچارند حوزه خدمت خود را ترک کنند. هزینه زمانی مدت حضور در کلاس ها، به علاوه زمانی را که صرف مسافرت بین شهری یا درون شــــهری در جهت حضور در کلاس می شود را می توان با استفاده از سیستم های الکترونیکی به طور چشمگیری کاهش داد. همچنین هزینه اقامت و فضای آموزشی به کمک یادگیری الکترونیکی کاهش می یابد.

پایش از راه دور:

ارسال online و یا و offline تصاویر پزشکی، سیگنال های حیاتی بیمار به صورت ویدئوکنفرانس، از روش های عمده پایش از راه دور است. انواع روش های پایش از راه دور عبارتند از:رادیولوژی از راه دور، پاتولوژی از راه دور، کاردیولوژی از راه دور، مراقبت های خانگی از راه دور، و سیستم های دیگری که مانند الکترو گاستروگرافی از راه دور عمومیت کمتری دارند.

 

 

سیستم های تصویرگری:

در دو دهه گذشته، شاهد ایجاد و رشد انواع روشهای مختلف تصویر برداری نظیر : اولتراسوند، MRI، رادیوگرافی کامپیوتر(CT)، بوده ایم که همه این روش ها دیجیتال هستند. این روش های تصویربرداری کامپیوتری تنها ۳۰ درصد تصاویر پزشکی را تشکیل می دهند و مابقی تصاویر به وسیله اشعه x گرفته می شوند. تصاویر حاصل از این روش غیر دیجیتال بوده و برای استفاده از آنها در سیستم PACS و رادیولوژی دیجیتال باید به فرمت دیجیتال درآیند که این کار با کمک دیجیتایزرهای (Laser Scanner, Solid State Camera ,Drum Scanner ,Video Camera ,Photodiode detector, Charged Coupled Device) صورت می گیرد.

 

اخذ داه ها: 

یکی از مشکلات سیستم PACS دریافت تصاویر به همراه گزارش آنها از دستگاههای پزشکی است. علت وجود، مشکل ین است که تولید کنندگان دستگاههای تصویر گری استانداردهای موجود را رعایت نمی کنند. برای حل این مشکل ازیک کامپیوتر اخذ داده که در بلوک کلی در قسمت Interface قرار دارد استفاده می شود این کامپیوتر که بین دستگاه و سایر قسمتهای PACS قرار میگیرد باعث ایزوله شدن دستگاه از کل سیستم می شود. این کامپیوتر سه وظیفه اصلی دارد :

 • گرفتن داده تصویری از دستگاه تصویر برداری
 • تبدیل داده دریافت شده به فرمت استاندارد ACR – NEMA یا DICOM
 • ارسال داده های استاندارد به کنترل کننده PACS

کنترل کننده PACS:

اجزای اصلی این قسمت عبارتند از : سرویس دهنده پایگاه داده و قسمت آرشیو. بعضی از وظایف و عملکردهای کنترل کننده PACS‌:

 • دریافت تصاویر یک مطالعه پزشکی از کامپیوتر اخذ داده.
 • استخراج اطلاعات متن موجود در تصاویر.
 • بهنگام کردن اطلاعات مربوط به شبکه سیستم.
 • تعیین اینکه تصاویر باید به کدام ایستگاههای نمایش فرستاده شوند.
 • بازیابی خودکار تصاویر مقایسه‌ای از آرشیو.
 • تعیین کنتراست و روشنایی بهینه برای نمایش تصاویر.
 • فشرده سازی تصاویر.
 • آرشیو کردن تصاویر جدید در دیسک های نوری.
 • حذف تصاویر آرشیو شده از کامپیوتر اخذداده.
 • ایجاد قابلیت بازیابی تصاویر از ایستگاههای کاری مختلف.

 

نحوه ارتباط :

بطور کلی، یک کامپیوتر برای داشتن ارتباط مخابراتی با وسایل جانبی یا یک کامپیوتر دیگر از استانداردها و پروتکل های خاصی استفاده می کند که برخی از آنها عبارتند از :

ـ استاندارد IEEE 488.1/2

ـ سریال

ـ VXI

ـ SCSI

ـ LAN

در ضمن توپولوژی های متفاوتی برای اتصال کامپیوترها وجود دارد که توپولوژی باس،‌توپولوژی حلقوی و توپولوژی ستاره نمونه هایی از آن به شمار می رود.

اساس سیستم تله متری:

سیستم تله متری در سه مرحله کار انتقال اطلاعات را انجام می دهد:

 • تولید سیگنال (الکتریکی یا غیره)
 • تبدیل اطلاعات به فرم مناسب
 • انتقال اطلاعات

یک نوع طبقه بندی تله متری بر اساس دستگاه فرستنده انجام می شود. تعداد زیادی از سیستم ها در سه دسته بندی زیر قرار می گیرند:

 • مکانیکی
 • الکتریکی
 • رادیویی

تله متری رادیویی به دلیل عدم محدودیت فاصله، نسبت به دو روش دیگر مزیت دارد.

برای سیستم بیوتله متری دو قسمت عمده در نظر می گیرند:یک فرستنده و یک گیرنده. مثلا انرژی صوت توسط میکروفون ارسال و توسط بلندگو دریافت می شود یا نور توسط یک لامپ ارسال می شود و توسط یک فتوسل دریافت می شود و یا میدان های مغناطیسی توسط کوپل های سیم، ارسال و دریافت می شوند.

سیستم تله متری تک کاناله ECG:

 

 

بلوک دیاگرام فوق یک سیســـتم تله متری تک کاناله برای انتقال الکترو کاردیوگرام را نشان می دهد که شامل دو قسمت عمده است:

فرستنده تله متری که از تقویت کننده ECG، اسیلاتورو یک فرستنده UHF تشکیل شده است.

گیرنده تله متری که شامل یک واحد فرکانس بالا و یک دمدولاتور که می تواند الکتروکاردیوگرام را ثبت کند و یک کاردیوسکوپ برای نمایش و یک نوار مغناطیسی برای ذخیره ECG می شود.

 • سیستم های مدولاسیون

سیستم های مدولاسیون در تله متری رادیویی سیگنال های بیومدیکال ملزم به استاده از دو مدولاتور هستند. این بدان معنی است که یک subcarrier دارای فرکانس پایین تر باید علاوه بر VHF که باید در نهایت، سیگنال را از فرستنده انتقال دهد، وجود داشته باشد. اســاس دو مدولاتور این است که آزادی عمل بیشتری را در انتقال و دریافـت سیگنال های بیولوژیکی فرکانس پایین بوجود آورد. Sub modulator می تواتد از یک سیستم FM و یا یک سیستم PWM باشد. درحالیکه مدولاتور نهایی همواره یک سیستم FM است.

 • فرستـنده:

سیگنال ECG، با سه الکترود انعطاف پذیر که به قفسه سینه بیمار متصل می شود، گرفته می شود و تقویت شده و برای فرکانس مدوله یک KHz Sub carrier 1 استفاده می شود. سیگنال حاصله با یکی از لیدهای الکترود (RL) که مثل یک آنتن عمل می کند، ساطع می شود.

مدار ورودی فرستنده در مقابل پالس های تقویت شده بزرگ که ممکن است از دفیبریلاسیون حاصل شده باشد محافظت می شود.

 

 • تقویت کننده ورودی ECG:

تقویت کننده ورودی ECG به عنوان یک ac کوپل برای مراحل بعدی می باشد. خازن کوپلاژ فقط ولتاژ dc را محدود نمی کند بلکه فرکانس قطع سیستم را که معمولا Hz 0.4 می باشد را هم محدود می کند.

 

 • گیرنده:

گیرنده از یک تقویت کننده RF یک فیلتر کننده RF و یک حذف کننده فرکانس های تصویری تشکیل شده است.

 

۳-۳-۳- سیستم تله متری چند کاناله:

حل مشکلات اندازه گیری پزشکی اغلب مستلزم انتقال همزمان چندین پارامتر است. برای این کاربرد سیستم تله متری چند کاناله بکارگرفته می شود.

در این روش اجازه انتقال پارامترها را به طور همزمان که بستگی به تعداد کانال های مورد نیاز دارد، داریم. ECG، ضربان قلب، تعداد تنفس، درجه حرارت و فشار خون از این دسته پارامترها هستند.در تله متــری چند کاناله تعداد Sub carrier هایی که استفــاده می شود برابر تعداد سیگنال هایی است که دریافت می شود بنابراین هر کانال مدولاتور مخصوص به خود را دارد. واحد RF که برای همه کانال ها یکسان است، فرکانس های مختلف را به باند فرکانسی انتقال تبـدیل می کند. به طور مشابه واحد گیرنده، شامل واحد RF و یک دمدولاتور برای هر کانال می باشد. برای سیستم های بیوتله متری چند کاناله، PWM مناسب تر است. برخی سیستم ها به شیفت های فرکانسی موج های حامل حساس نیستند و مصونیت نویز بالایی دارند. سیستم های FM ،هرچند ممکن است توان مصرفی کم و پایداری خطی بالایی داشته باشند ولی بسیار پیچیده و گرانقـیمت هستند. تکنیک جداسازس معمولا فیلترهای پیچیـــده و گرانقیمت می خواهد.

 

 • تکنولوژی Bluetooth:

Bluetoothکه بعضی ها در فارسی آن را به دندانه آبی ترجمهکرده اند. استانداردی برای امواج رادیویی است که که برای ارتباطات بی سیم وسایل الکترونیکی موبایل وثابت استفاده می شود. فرستنده ی Bluetooth درباند فرکانسیISM(Industrial,Scientific,Medical) در۲٫۴ گیگاهرتزو مدولاسیونFM باینری کار می کند. اطلاعات در دومدساده و افزوده با سرعتهای به ترتیب ۱و ۲-۳مگابیت بر ثانیه منتقل می شود. در این سیستم یک کانال رادیویی بین یک دسته از وسایل مجهز به Bluetooth تقسیم می شود. یک وسیله مرجع(Master) است که همه را با کلاک و فرکانس خودش سنکرون می کند و بقیه Slave هستند. این شبکه با یک Master وچند Slave یک Piconet است. اگر چندین Piconet را به هم وصل کنیم، یک Scatternet داریم. یکی از راههایی که دستگاه های مجهز به بلوتوس برایجلوگیری از تداخل با سایر دستگاه ها از آن بهره می برند ، ارسال سیگنال هایبسیار ضعیف و به کوچکی یک میلی وات استدر حالی که تلفن های همراه قدرتمند توانایی ارسال سیگنال هایی به بزرگی ۳وات را دارند. این خصوصیت ، دامنه ارتباطی بلوتوس را به حدود ۱۰ متر محدودمی کند.

اما واقعا اینها چه ربطی به دندان های آبی دارد؟

– هارالد بلوتوس ، پادشاه دانمارک در اواخر قرن دهم میلادی بود. وی دانمارک وبخشی از نروژ را یکپارچه و متحد کرد و مسیحیت را در دانمارک به رسمیتشناخت. انتخاب این نام برای یک استاندارد ، نشاندهنده آن است که چه شرکتهای مهمیاز ناحیه اسکاندیناوی و دریای بالتیک در صنعت ارتباطات نقش داشته اند. ایننامگذاری با هدف متحد کردن صنعت ارتباطات و رایانه انجام شد.

در مرکز کاردیولوژی ECG بیمار جمع میشود. سپس سیگنال های ECG به یک مودم که از مسافت کوتاه (m 20-10 ) توسط تکنولوژی Bluetooth منتقل می شوند. از آنجا به یک web server فرستاده می شود.

 • خطوطISDN ( Integrated Services Digital Network )

سرویسهای دیجیتالی که می توانند بطور همزمان ویدئو، داده و صوت را پشتیبانی نمایند، در اصطلاح ISDN نامیده میشوند. استانداردهای ISDN توسط اتحادیه بین المللی مخابرات(ITU) تعریف می شود. خطوط ISDN در واقع خطوط تلفن معمولی می باشند.دو نوع ISDN موجود می باشند. دو نوع ISDN موجود می باشد:

 • BRI (Basic Rate Interface)
 • PRI (Primary Rate Interface)

v   BRI

یک خط BRI از دو کانال نوع B و یک کانال نوع D استفاده می کند. هرکانال B دارای سرعتی معادل ۶۴ Kbps می باشد و از این کانالها برای ارسال و دریافت داده و صدا استفاده میشود. کانال نوع D دارای سرعت ۱۶ kbps می باشد و برای برقراری ارتباط سیگنال مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین حداکثر سرعت یک BRI برابر است با ۲B+D

۲B+D=2×۶۴+۱۶=۱۴۴ Kbps

البته این نوع خط را بیشتر با همان سرعت ۲B یعنی ۱۲۸ kbps می شناسند، چون از ترکیب دو کانال B ، یک سرعت  ۱۲۸ Kbps ارائه میشود.

کاربردهای BRI:

 • با نصب کامل سخت افزاری و نرم افزار مناسب، میتوان یک ویدئو کنفرانس مطلوب را برای فواصل دور با آن اجرا نمود.
 • اتصال شبکه های LAN به یکدیگر : بوسیله این خطوط می توان شبکه های LAN را به یکدیگر متصل نمود و یک WAN را تشکیل داد.
 • اتصال یک LAN از راه دور: این نیز یکی از قابلیت های جالب ISDN می باشد. فرض کنید که یک شبکه LAN دارید که در مسافت زیادی نسبت به Server قرار دارد و شما می خواهید این شبکه LAN را به سرور خود متصل نمایید. یکی از راههای مناسب جهت این کار استفاده از خطوط ISDN می باشد.
 • کاربرد پزشکی: معمولا اتفاق می افتد که بیمارستانها، عکسهای رادیولوژی یک بیمار را به بیمارستان دیگری جهت اطلاع و یا بررسی بیشتر منتقل می نمایند. انجام این کار با استفاده از مودمهای معمولی حدود ۲۱ دقیقه طول می کشد، در حالیکه با استفاده از BRI این زمان به چیزی حدود ۳ دقیقه کاهش می یابد.
 • کاربردهای رادیو تلویزیونی: بوسیله سرویسهای ISDN ، ایستگاههای رادیویی می توانند اخبار و رویدادهای ورزشی را از ایستگاههای راه دور گزارش نمایند. نصب و تنظیم آسان به همراه قیمت مناسب، این خطوط را به عنوان جانشینی مناسب برای خطوط استیجاری(Leased Line)، مطرح نموده است.

v   PRI

خط PRI دارای ۲۳ کانال نوع B (64 Kbps) و یک کانال D با سرعت  ۶۴ Kbps می باشد که مجموعا ۱٫۵۴۴ Kbps پهنای باند کل خط می باشد. در آمریکا از این خط بجای خط T1 استفاده میشود.( البته در اروپا تعداد کانالهای B ، ۳۰ عدد می باشد و سرعت کل آن ۲٫۰۴۸ Mbps می باشد).

کاربردهای PRI:

 • اتصال دو سوئیچ مرکزی( مانند PBX ) به یکدیگر.
 • ایجاد ویدئو کنفرانس با کیفیت صوتی و تصویری خوب.
 • اتصال شبکه های LAN و تشکیل یک شبکه WAN

مزایای ISDN :

 • سرعت انتقال بیشتر.
 • به علت دیجیتالی بودن، نویز کمتر.
 • زمان برقراری ارتباط کمتر( ۲ تا ۴ ثانیه).
 • استفاده از سرویس Caller ID (نشان دادن شماره تماس گیرنده)، برای سرویس های تلفنی.

چون ISDN، یک سرویس دیجیتال است، بنابراین فاصله استفاده کننده تا مرکز نباید بیش از  ۵٫۵km باشد.

ارسال سیگنال قلبی از طریق خط تلفن:

این پروژه در قالب پروژه پایانی دوره کارشناسی ارشد مهندس جلیل مظلوم در دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده است.

نمونه ای که برای پروژه ساخته شده است شامل یک برد کوچک است که توانایی گرفتن ۱۲ اشتقاق استاندارد سیگنال ECG را دارد و اتصالاتی به الکترودها دارد. این برد علاوه بر گرفتن سیگنال، پردازش هایی از قبیل فیلتر کردن، دیجیتال کردن و تقویت را انجام می دهد و در نهایت این اطلاعات را به صورت تلفنی ارسال می کند.

این دستگاه دارای چند حالت کاری است. در حالت اول دستگاه به محض اتصال به خط تلفن، شروع به شماره گیری می کند. شماره گیری به صورت هوشمند انجام می شود و تمام مراحلی که یک فرد در شماره گیری رعایت می کند، اجرا می شود. در نهایت به محض اتصال، یک ارتباط دو طرفه بین دستگاه و ایستگاه دریافت کننده ایجاد می شود. ایستگاه دریافت، در واقع یک کامپیوتر است که اطلاعات را با بهره گیری از نرم افزاری که توسط سازنده دستگاه طراحی شده است، ذخیره کرده یا نمایش می دهد. بین فرستنده و کامپیوتر دریافت کننده یک سری سیگنال های hand shaking رد و بدل می شود. بعد گرفتــــن سیگنــــال و انتقال به صـورت online آغاز می شود. در یک حالت کاری دیگر، دستگاه سیگــنال را می گیرد و در حافظه خود ذخیره می کند و بعد در زمان نیاز ارسال می کند. از هر اشتقاق ۱۳ ثانیه اطلاعات جمع آوری می شود ولی در زمان مخابره تنها حدود ۶ ثانیه است. در یک حالت کاری دیگر، همین دستگاه بدون خط تلفن و به طور مستقیم کامپیوتر متصل می شود (هر کامپیوتری که نرم افزار مذکور روی آن نصب شود، می تواند از طریق پورت سریال با سیستم کار کند.). دریافت کننده تنها نیاز به یک دستگاه کامپیوتر دارد.

این دستگاه در بیمارستان امام خمینی زیر نظر ۵ متخصص مجرب قلب مورد آزمون قرار گرفته و ۳۰۰ ساعت فعالیت بالینی موفق داشته است و متخصصین مراحل دریافت و ارسال سیگنال و بی تغییر ماندن سیگنال در فرآیند انتقال را تأیید کرده اند.

انتقال سیگنال ضربان قلب از طریق تلفن همراه:

تیمی متشکل از محققان دانشگاه ایلینویز و شرکت Lucent Technologies روشی برای استخراج داده های مربوط به تنفس و قلب انسان از روی سیگنال های تلفن همراه ابداع کرده اند. با این روش می توان این سیگنال ها را از طریق خط تلفن زیر نظر گرفت. ایده آنها بر این است که از گوشی تلفن همرا به عنوان راداری مینیاتوری استفاده کنند که از پدیده داپلر بهره می گیرد. آنها از روی شیفت فرکانسی که در سیگنال دریافتی ایجاد می شود، می توانند جابجایی قفسه سینه و چگونگی آن را تحت نظر بگیرند. از روی این اطلاعات می توان هم درباره چگونگی تنفس و هم در مورد ضربان قلب فرد اطلاعاتی به دست آورد.

مراقبت های خانگی از راه دور:

 

 

بیش از همه افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی و ناهنجاری های تنفسی مزمن به اینگونه مراقبت ها نیاز دارند. طرح اولیه سیستم مراقبت های پزشکی از راه دور شامل خانه بیمار به عنوان ایستگاه مرکزی، ایستگاهی برای مراقبین پزشکی متخصص شرکت کننده در طرح و یک سرویس دهنده ارتباطات است.

 

کمترین وسایل مورد نیاز شامل یک دستگاه جهت ورود اطلاعات (مثل فشارخون) و یک وسیله ارتباطی جهت خروج اطلاعات (خط تلفن) می باشد. در موارد پیشرفته تر وسایلی جهت پایش فاکتورهای حیاتی بیمار، یک سیستم تصویری جهت مشاوره و یک خط تلفن ارتباطی ISDN جهت انتقال همزمان اطلاعات و تصویر وجود دارد.

دستگاه بی سیم دسترسی به اطلاعات پزشکی[۹]

در این قسمت سیستم Bluemedica شرح داده می شود که برای پزشکان و پرستاران، دسترسی سیار و جمع آوری اطلاعات در بیمارستان را مهیا می‌سازد. آنها به آخرین اطلاعات بیمار از هر جای بیمارستان، دست پیدا می‎کنند. Bluemedica همیشه قادر به تعیین اطلاعات ذخیره شده درHIS است. یک قسمت از Bluemedica یک مچ بند برای بیمار است که اندازه گیری و جمع آوری اطلاعات سلامتی بیمار و فهرستی از معاینات و پذیرش درمان را فراهم می آورد.

اولین هدف، طراحی یک شبکه محلی برای سیار بودن و دسترسی همگانی به اطلاعات ذخیره شده در سیستم اطلاعات است. برای دسترسی به این هدف از فنآوری Bluetooth استفاده شده است.. سودمندیهای فنآوریBluetooth عبارتند از: مصرف انرژی کم، تابش امواج الکترومغناطیس کم و درک آسان.

الف) مرور سیستم:

 

 

 

 

 

 

 

سیستم Bluemedica شامل محتویات زیر ا ست:

 • TabletPC:

یک وسیله سیار برای پزشک یا پرستار که برای دسترسی به داده های سیار استفاده میشود. پزشک یا پرستار از TabletPC قابل حمل برای دسترسی و کار با داده های بیمارستان استفاده میکند .این دستگاه مانند یک نوت بوک استاندارد است که میتوان آن را مانند یک تخته گیره‎دار در دست نگه داشت.

TabletPC باید با سیستم عملکردی که اجازه اتصال با استفاده از پروتکل TCP/IP را می‌دهد، آماده گردد و توانایی استفاده از مدل Bluetooth را داشته باشد

 • مچ بند برای بیمار:

وسیله ای برای اندازه گیری و ذخیره داده وضعیت بیمار است و به عنوان یک برنامه ریز عمل می کند. هر بیمار، یک مچ بند می‎گیرد که او در تمام زمانی که در بیمارستان است و در صورت انتخاب در خانه، آن را حمل می کند

مچ بند به TabletPC دکتر از طریق اتصال Bluetooth مرتبط می‌شود، که مقادیرذخیره شده توسط مچ بند به TabletPC منتقل می شود. حافظه مچ بند نقشی اساسی در شناسایی بیمار (نام)، اطلاعات مهم مانند گروه خونی، داشتن حساسیت ها، اندازه گیری مقادیر و برنامه ریزی داده را دارد.

پروتکل Bluetooth در مچ بند امکان اندازه کوچک و ساده برای به انجام رسیدن سخت افزار در مچ بند را مهیا می‌سازد.

 

 • اندازه گیری دما

دمای بدن از طریق تماس مستقیم سنسور دما با پوست بیمار اندازه گیری میشود.این سنسور در سمت داخلی مچ بند واقع می‌شود و بدین طریق با بازوی بیمار در تماس است.سنسور اندازه‎گیری دمای محیط روی مچ بند قرار دارد.

پس از استفاده ازانواع مختلف سنسورها و بررسی خطاهای اندازه گیری ( به وسیله برنامه شبیه ساز در محیط Matlab ) اکنون از سنسور KTY84130 استفاده می شود که شامل یک RTD است که با V 5/2 تغذیه شده و همراه با یک مقاومت سری ۷/۴ کیلو اهمی است. درا ین مورد خطای اندازه گیری تقریبا ۰٫۰۳۵ درجه سانتیگراد است.

 • اندازه گیری ضربان

اندازه گیری ضربان بیمار می تواندبر مبنای حجم سنجی انجام شود .دو نوع حجم سنجی در نظر گرفته می شود:حجم سنجی امپدانسی و حجم سنجی فتوالکتریک.

حجم سنجی امپدانسی به صورت غیر مستقیم، مقادیر خون را در خلال یک بخش متحرک بوسیله اندازه گیری متغیرها در امپدانس الکتریکی بافت پوست، روشن می‌سازد که با ضربان قلب مطابقت دارد. به مانند اندازه گیری به چهار الکترود سیستم با یک جریان منبع نیاز است. الکترودها باید روی بازو یا پا در فاصله ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتری قرار بگیرند. که به صورت واضح قرارگیری الکترودها روی محتویات مچ بند اثر می‎گذارند.

 • Translation server :

دست یابی همگانی به داده های ذخیره شده در سیستم اطلاعات بیمارستان را مهیا می کند.این قسمت می تواند به صورت مستقل و یا داخل HIS باشد. هدف اصلی دسترسی آسان به داده های ذخیره شده در HIS است.

Translation server   شا مل سه بخش است: یک قسمت دستیابی داده در HIS. یک بخش پردازش درخواست ها و فرامین و یک بخش ارسال داده.

 • Access point :

Access Point، اتصال به شبکه بی سیم را برای وسایل TabletPC آماده می‌سازد. این هدف قابل دسترسی از راههای متفاوت می‎باشد. برای اتصال از فنآوریBluetooth بهره گرفته شده است.

جراحی از راه دور

 • روش Endoscopic Surgery (جراحی اندوسکوپیک ):

در این روش instrument های باریک و بلندی از طریق سوراخهای کوچکی وارد بدن می شود و تصویری ارسال می کند که جراحی روی صفحه دو بعدی آن را می بیند. از معایب این روش یکی اینست که طراح باید تمام مدت به صفحه نگاه کند و جراحی کند واین فشار زیادی به جراح وارد می کند و دیگر اینکه بلند بودن instrument ها دقت را کم کرده و حتی لرزش خفیف و ضربان دست جراحی را به صورت تقویت شده به بخش انتهایی منتقل می کند. از این رو پس از ۱۵-۱۰ سال با میلیارد ها دلار سرمایه گذاری این روش تنها توانست در جراحی هایی با دفت پایین (مثل کیپ کردن کیسه صفری که یک عمل استاندارد است ) جا باز کند و نه درجراحی های دقیق مثل قلب.

 • روش Robotic :

ایده استفاده از روباتها برای کمک به جراح جدید نمی باشد .در ۱۹۸۸ ، minimally invasive surgery(MIS)با استفاده از دوربین های کوچکی که از طریق سوراخهای کوچک وارد شدند انجام شد. در ۱۱ جولای ۲۰۰۰ FDA استفاده از اولین سیستم روباتیک یعنی سیستم جراحی da Vinci در اتاقهای جراحی را تایید کرد. و از ان زمان سیستم های روباتیک دیگر هم چون Zeus وAESOP توسعه یافتند.

instrument ها از شکاف کوچکی (۵/.-۱ سانتی متر) بین دنده ها وارد قفسه سینه می شوند ابتدا از یک سوراخ چند میلیمتری وسیله ای وارد می شود تا CO2 را خارج کند و شش کنار زده شود و سپس از سوراخهای دیگری سه instrument وارد قفسه سینه می شوند که دو تا در حکم دستهای جراحی هستند و یکی در حکم دوربینی که تصاویر را به واحد خارجی منتقل می کند آنچه در این روش استفاده می شود Telemanipulator است بدین معنی که حرکت دست جراح توسط یک سیــــــستم کامپیوتری تبدیل به سیگــنال دیجیتال شده وبه سر دیگر instrument فرسـتاده می شود و در انجا طبق سیگنال ارسالی حــرکات ظریفی بازسازی می شود و تفاوت با روش اندسکوپ در این است که حرکت از سرابزارر تولید نمی شود بلکه حرکت در نوک instrument که حدود ۸-۶ میلیمتر است تولید می شود و اصلا انتقال حرکت مکانیکی وجود ندارد بلکه سیگنال دیجیتالی از طریق سیستم منتقل می شود. واحد خارجی شبیه یک یونیت است که جراح روی آن می نشیند و پنس هایی را در دســت می گیرد که از طریق آن حرکت دست جراح به واحد داخلی منتقل می شود در تمام مدت جراحی از طریق دوربین قلب بیمـار را مشاهده می کند و پدال هایی که در قسمت پایین یونیت تعبیه شده اند امکان تنظیم تصویر (کوچک یا بزرگ کردن، دو بعدی یا سه بعدی کردن و تغییر زاویه دید ) را فراهم می سازد.

دستگاه پدالی بنام کلاچ دارد که در این شرایط به جراح اجازه می دهد حرکات را متوقف کند و بعد دست خود را به جای مطلوب بیاورد. اگر این کلاچ نباشد این مقدار حرکت به معنای حرکت بسیار شدید instrument درون بدن است. حتی لرزشهای طبیعی دست جراح فیلتر میشود.

دستگاه برای حرکت مقیاس یا scale دارد که مثلا میزان حرکت را به ۸/۱ میزان حرکت دست تقلیل می دهد مثلاچنآنجه حرکت دست جراح ۱۸ سانتی متر باشدمیزان حرکت دستگاه ۱۰ سانتی متر خواهد بود و ابعاد تصویری که جراح می بیند نیز حدودا ۱۵ برابر مقدار واقعی است و اینها همه دقت را بالا می برد. این عمل جراحی می تواند خارج از اتاق عمل یا خارج از بیمارستان و یا حتی در شهری دیگر انجام شود. با این روش می توان از متخصصین در یک گوشه دنیا برای جراحی بیماری در جای دیگر بهره برد که در تاریخ پزشکی بی سابقه بوده است. البته مرزهای محدود کننده ای برای جراحی از راه دور وجود دارد مثل تداخل سیگنالهای فرستاده شده ولی خط با سیگنالهای تحت استفاده مردمی که در حال download کردن یک فایل یا آهنگ هستند. همچنین در ارسال تصاویر برای پزشکان مشکلاتی وجود دارد.

مزایای روش Robotic :

 • دوران طولانی نقاهت پس از عمل جراحی استاندارد را کاهش می دهد . در نتیجه دردهای بعد از جراحی و نیز زمان لازم برای بستری بیمار در بیمارستان و هزینه های مربوطه نیز کاهش می یابد.
 • در اجرای های استاندارد لازم است استخوان جناغ شکسته شده و قفسه سینه باز شود که این خود، دردهای شدید شانه وکمر را در پی دارد در حالیکه در این روش تنها زخمی مربوط به شکاف ۵/. تا ۱ سانتیمتر و یک سوراخ ۱ تا ۲ میلیمتر در ناحیه کمر بیمار است که زود بهبود می یابد.
 • جراحان خبره که قابلیتهای منحصر به فرد دارند،در مکان های بیشتری در دسترس خواهند بود .

معایب روش Robotic:

 • هر چه فاصله بین پزشک و بیمار زیاد شود سرعت ارتباط با تجهـیزات و مانیتورها کمتر می شود. با توجـه به شرایط پزشکان ممکن است درگیر یک تاخیر بیست وپنج ثانـیه ای روی مانیتورها شوند. این ثا نیه ها ممکنـست برای بیمار حکم مـرگ یا زندگی داشته باشند. این تاخیرها زمانی اتفاق می افتند که فاصله پزشک وبیمار بیش از ۹۰ مایل باشد. نیاز به بهبود زمان تاخیر بین وقتی که جراح حرکت چاقو را میبیند تا وقتی که واقعا برش را انجام می دهد.این زمان باید کمتر از یک پنجم ثانیه باشد وگرنه احتمال برش محل اشتباه وجوددارد.

در حال حاضر ماکزیمم فاصله ای که روبات می تواند عمل کند حدود ۳۰۰ کیلو متر است (با سیم) یا ۳۵ کیلومتر (با ارتباط بی سیم).

 • مانع اصلی برای جراحی از راه دور این است که یک تکنولوژی نوین بوده و همه بیماران دوسـت ندارند تحت چنین عملی قرار بگیرند.
 • روباتها بسیار گران هستند.
 • پزشک دستیار ندارد.
 • مسأله دیگر عدم وجود فیدبک حسی است در جراحی معمولا مثلا هنگام کشیدن نخ از روی فشاری که به دست وارد می شود درک می کنیم که نخ را چقدر کشیده است ولی در اینجا دیگر آن دیگر فیدبک وجود ندارد و باید از روی مقدار تغییر شکل بافت در تصویر این درک را به دست اورد. به هر حال یادگرفتن این کار تمرین وجرئت می خواهد و البته فشار زیادی به جراح وارد می شود.

پزشکانی که جراحی از راه دور را انجام می دهند نمی توانند دید محیط و یا حسی از آنجه اطراف بیمار اتفاق می افتد داشته باشند زیرا آنجه برای پزشک قابل دریافت است تصاویر ویدئویی است .

 

 

نمونه هایی از روبات های جراح:

۱- ZeusT یک سیستم master-slave است که از سه بازوی روباتیکی استفاده می کند دو تا برای انتقال و کار با ابزار جراحی و دیگری یک اندوسکوپ کنترل شونده با صدا یا پا است. مدلهای جدید ZeusT 5 درجه ازادی دارند. تکنولوژی اندوسکوپ، AESOP (Automated Endoscope System for Optimal Positioning) نامیده می شود. AESOP نه تنها به حفظ یک تصویر پایدار از منطقه جراحی کمک میکند بلکه نیاز به کمک جراح را نیز از بین می برد. AESOP بسیار انعطاف پذیر و با ۶ درجه ازادی است. جراح ZeusT را با استفاده ازjoystick هایی که در هر دست دارد و با نگاه کردن به صفحه تلویزیون کنترل می کند. برای اطمینان از این که حرکات دست جراح به درستی به وسیله ZeusT تفسیر شوند ، joystick ها form-fitted هستند،. جراح می تواند تصویر رابه صورت ۲ یا ۳ بعدی ببیند.

۲- روبات da Vinci سه بازو دارد. یکی از بازوها یک جفت دوربین مینیاتوری دارد که تولید یک تصویر سه بعدی از داخل بدن بیمار می کنند که جراح این تصویر را رو ی مانیتور می بیند و دو بازوی دیگر که جراحی را از طریق برش های کوچک با عرض فقط ۸ میلی متر انجام می دهند.

 

 

 

سیستم جراحی da Vinci ( شکل ۹) کاملا شبیه به مدل ZeusT است ولی عملکرد تشخیص صدا AESOP را ندارد. Da Vinci با ۶ در جه ازادی قابلیت انطاف بیشتری نسبت به ZeusT دارد.Da Vinci یک تصویر سه بعدی از ناحیه را فراهم میکند.

 

۳- Institute of Robotics andMechatronics : دستگاه ساخته شده توسط این موسسه متشکل از یک teleoperator و یک کنسولoperator می باشد. تله اپراتور از دو روبات Aesop ساخت ( Computer Motion Inc.) تشکیل شده است. یکی از روباتها یک وسیله جراحی را حمل می کند که مجهز به یک سنسور مینیاتوری نیرو/گشتاور می باشد و دیگری می تواند لاپاروسکوپ را انجام دهد. در کنسول اپراتور ، ویدیو استریو و نیروی اندازه گیری شده هر دو نشان داده می شوند. پس کاربر نه تنها می بیند، بلکه انچه انجام می شود را حس نیز می کند. یک فانتوم ساخت ( Sensible Technologies Inc) به عنوان نمایشگر نیرو استفاده می شود و اگر هیچ وسیله ورودی لامسه ای موجود نباشد اطلاعات نیرو می تواند به صورت دیداری نمایش داده شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۴- UCB/UCSF laparoscopic telesurgical workstation:

در این مدل manipulator پیرو(slave) از دو قسمت تشکیل شده است( شکل ۱۴) قسمت اول وظیفه تعیین محل کلی را برعهده دارد و خارج از بدن قرار می گیرد و برای تعیین موقعیت میلی روبات به کار می رود.میلی روبات قسمت دوم manipulators است قسمت اول ۴ در جه ازادی دارد.و از انجا که خارج بدن قرار دارد هیچ کونه محدودیت سایزی ندارد.سه مفصل خطی که به پایه و بدنه روبات متصل هستند موقعیت یک انتهای یک اتصال ۴ میله ای را کنترل می کنند.میلی روبات به انتهای دیگر این اتصال ۴ قطعه ای وصل است.هر ۴ actuators که در مرحله تعیین موقعیت کلی نقش دارند سرووموتور DC هستند.میلی روبات داخل بدن بیمار قرار می گیرد باید کوچک باشد و در عین حال بتواند ازادی حرکت داشته باشد و نیروی قابل توجهی را اعمال کند. ۲ در جه ازادی دارد و یک Gripper در سر ان وجود دارد. قطر ان ۱۵ mm است.و طول ان از مج تا Gripper، ۵ cm است.

 

 

 

نحوه استفاده از سیستم در اتاق عمل نشان داده شده است. دو بازوی روباتیکی دو طرف تخت جراحی روبروی هم قرار می گیرند و سمت راست یک تصویر از میلی روبات که در حال گره زدن است را نشان می دهد.

 

Master workstation از یک جفت واسطه لامسه ای ۶ درجه ازادی تشکیل شده است که هر یک ییکی از بازوهای رباتیکی را کنترل می کنند.واسطه های لامسه ای تجاری

(Phantom v1.5, Sensible Technologies Inc., Cambridge, MA) به نحوی طراحی شده اند که از نظر سینماتیکی مشابه ساختار بازوهای روباتیکی باشند.

 

    بیمارستان مجازی

فنلاند در آغاز دهه نود با مشکل ناتوانی سیستم خدمات بهداشتی دولتی واز طرف دیگر افزایش روزافزون جمعیت کهنسال روبرو شد و کارشناسان را بر آن دا شت که راهی برای بیرون رفتن از بحران احتمالی بیابند. در پاییز ۱۹۹۸، یک شرکت کوچک فنلاندی تصمیم به ایجاد یک مرکز خدمات مشاوره پزشکی

و درمانی گرفت تا بیماران بتوانند با پزشکان ماهر در سرتاسر جهان ارتباط برقرار کنند.

شبکه بیمارستان، تنها برای کسانی که ثبت نام کرده و حق عضویت پرداخته‌اند به طورمستمر قابل دسترسی است. پس از ثبت نام، بیماران قادرند از مشاوره های پزشکی بهره‌مند شوند. به اعضا پس از ثبت نام یک کارت اطلاعات که آنان را به عنوان یک عضو بیارستان معرفی می‌کند، داده میشود. به دلیل مسائل امنیتی، نتیجه مشاوره از طریق پست الکترونیکی ارسال نمیشود. و این کار از طریق تلفن انجام می‎شود. اعضاء هزینه ها را با استفاده از سیستم بانکی اسکاندیناوی یا از طریق کارت های اعتباری پرداخت میکنند.

از خدمات این بیمارستان، امکان دسترسی به پایگاه اطلاعات دارو، گفتگوی اینترنتی و امکان دریافت و ذخیره اطلاعات و اضافه کردن اطلاعات به شبکه است. از اطلاعات بیماران بوسیله پروتکل SSL که شیوه‌ای امن برای انتقال اطلاعات، متن، تصویر، فیلم و صداست محافظت میشود. کل سیستم نیز دارای لایه های مخفی و محافظتی بسیار سری است که شبکه را از نفوذ، نفوذ دیگران حفظ می‎کند. نگرانی هایی در مورد استفاده از خدمات کلینیکی online وجود دارد، مثلا ممکن است بیماران برای دریافت نسخه های جعلی وانمود به بیماری کنند. بنابراین قرار بر این شد که بر پایه مشاوره اینترنتی، داروهایی مانند قرص خواب، آرام بخش ها و یا آنتی بیوتیک ها قوی تجویز نشود. تحقیقات نشان داده است که با وجود تمام تد ابیر اتخاذ شده، نیمی از مراجعین به بیمارستان واقعا بیمار نبوده‎اند.

 

    اولین بیمارستان الکترونیکی ایران

     طرح تحقیقاتی اولین بیمارستان الکترونیکی کشور در بیست و نهم، بهمن ماه ۱۳۸۰ توسط مهندسان شرکت اریش نرم افزار رایانه و سرپرستی دکتر مجدی، در بیمارستان آموزشی امام حسین شاهرود به بهره برداری رسید.

این طرح با صرف ۸۸۰ میلیون ریال و در مدت ۲ سال اجرا شد و اکنون در کلیه بخشهای این بیمارستان به صورت شبانه روزی فعال است.

ایجاد تحول اساسی در مدیریت بیمارستان و مدیریت علمی بر مبنای آمار و اطلاعات، افزایش سرعت و دقت در ارائه خدمات، بهبود اقتصاد درمان و ارائه کمی و کیفی پژوهشهای پزشکی از اهداف این طرح است. امکان ایجاد پرونده الکترونیکی برای درمان از راه دور بیماران توسط پزشکان داخلی و خارجی از دیگر ویژگی های این طرح است.

سخت افزار این طرح شامل ۳۶ ایستگاه کاری با ۲۵۰۰ متر کابل کشی در مجموعه ۲۵۵۰۰ متر مربعی ساختمان بیمارستان و طراحی سرعت ۱۰۰مگابایت در ثانیه و نصب سروها در مرکز کامپیوتر و مرکز اطلاع رسانی بیمارستان می‎باشد. نرم افزار اجرا شده در محیط ویندوز و منطبق بر استاندارد بین المللی است و قابلیت ارائه خدمات در همه بخش های کلینیکی، آزمایشگاه، رادیولوژی، اتاقهای عمل، اورژانس، اداری، مدارک پزشکی، داروخانه ها و انبارها دارد.

این سیستم دارای ۴۶ دستگاه کامپیوتر، ۱۱ دستگاه پرینتر از انواع مختلف، ویدئو میکروسکوپ،‌ دوربینهای دیجیتالی مربوط به اسکنر رادیولوژی میباشد. مراحل انجام کار شامل ۴ فاز میباشد.

 • مراحل پذیرش بیمار تا ترخیص
 • پاراکلینیک ها شامل داروخانه و اطلاعات دارویی، آزمایشگاهها و بخشها، رادیولوژی و تصویر برداری
 • در بخشهای شامل شرح حال بیمار، محاسبات مالی، پرونده ها. انبارهای دارویی و
 • طرح Management Support که شامل آمارهای مدیریتی، امور اداری، انبارهای مصرفی و اموال و گردش کاری است.

و مرحله آخر طرح نیز بخش تحقیق و توسعه Telemedicine میباشد.

اطلاعات این سیستم به صورت فارسی و با توجه به سیستم کدینگ اطلاعات قابلیت تبدیل به دیگر زبانها را نیز دارد.

براساس این طرح و طی قراردادی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در هر یک از استانهای کشور،یک بیمارستان به صورت نمونه به این سیستم مجهز خواهد شد و پرسنل آن بیمارستان آموزش های لازم را خواهند دید. در حال حاضر بیمارستانهای ولی عصر (عج) زنجان و بیمارستان بقیه ا…(ع) تهران در حال پیاده سازی این طرح هستند و همچنین در بیمارستان امام رضا در مشهد نیز طرح شبکه کامل بیمارستان جهت اجرای کامل این سیستم در دست انجام است. در استانهای آذربایجان غربی و یزد نیز کار آموزش این پروژه انجام شده است.

انتظار میرود بیمارستانهای مجهز به این سیستم به زودی از طریق شبکه وزارت بهداشت و درمان به یکدیگر متصل شده و امکان تبادل اطلاعات در سطح کشور فراهم گردد.

    پروژه پزشکی از راه دور سازمان ملل متحد:

سازمان ملل متحد از Telemedicine برای پایش وضعیت سربازان حافظ صلح استفاده می کند. هرچند سربازان پیش از اعزام، معاینه پزشکی و واکسینه می شوند، در معرض بیماری های بومی مناطق و یا حوادث هستند. زیر ساخت های ارتباط از راه دور[۱۰] در مناطق هدف توسعه یافته اند و در نتیجه، سربازان می توانند از طریق تلفن، فاکس، پست الکترونیکی و یا تله کنفرانس با مراکز درمانی ارتباط داشته باشند. محدوده خدمات شامل مشاوره پزشکی، تشخیص های پزشکی و دندانپزشکی، نتایج ECG، ENT و آزمایشگاهی، اولتراسوند و تصاویر رادیولوژی است. مشاوره به صورت اولیه برای بیماری های قلبی – عروقی و بیماران اورژانسی تمرکز خواهد داشت و سپس برای تخصص های جراحی اعصاب، ارتوپدی، بیماری های پوستی و دیگر بیماری ها گسترش خواهد یافت.

تصاویر زیر به ترتیب محدوده خدمات و سطح بندی آنها را در سازمان ملل متحد نشان می دهند.

محدوده خدمات پزشکی از راه دور در سازمان ملل متحد

 

 

 

 

 

 

 

 

سطح بندی خدمات پزشکی از راه دور در سازمان ملل متحد

    نمونه هایی از تجهیزات موجود در Telemedicine:

۱- سیستم American TeleCare® Telehealth با استفاده از خطوط تلفن معمولی یک ایستگاه Provider را به هر تعداد ایستگاه ویدیوئی بیمار متصل می کند. یک اکتیواسیون ساده تک کلیده ارتباط بین بیماران و Provider مرکز بهداشت را باقابلیت های ارتباط دو طرفه ، real-time از طریق مانیتور ویدئو ، دوربین ،میکروفون و اسپیکر فراهم می کند. ارتباط دو طرفه صوتی و تصویری به همراه ملحقات پزشکی یک تصویر real-time از وضعیت سلامتی بیمار فراهم می کند. دیتاهای بیمار به صورت دائمی در Provider نگهداری می شوند.

وسایل دیگری که این دستگاه می تواند مجهزبه انها شود:

 • American TeleCare Care Tone® Telephonic Stethoscope (standard)
 • Blood Pressure and Pulse Meter (standard)
 • Glucose Meter (optional)
 • Pulse Oximeter (optional)
 • Digital Scale (optional)
 • PT/INR (optional)
 • Digital Thermometer (optional)

مزایا ی این سیستم در یک نگاه:

 • سادگی کاربرد
 • راحتی نصب: یک خط تلفن انالوگ و یک خروجی الکتریکی زمین شده نیاز دارد.
 • حجم کم و ظاهر زیبا

محصولات Cybernet Medical Products :

MedStar

یک وسیله کوچک و با قیمت مناسب است که دیتاهای حیاتی را جمع اوری ، ذخیره وارسال می کند . Accessories به کانکتورهای رنگی وصل می شوندو کل یونیت به یک خط تلفن معمولی متصل می گردد . عملکرد ساده تک دکمه ای استفاده ازان را برای بیماران ساده می سازد.

 

 

 

 

PALStar

این امکان را به پرسنل بیمارستان میدهد که ازبیماران از راه دور سوالات مورد نظر را بپرسند. برای بیماران امکان پاسخگویی راحت از طریق صفحه های تماسی وجود دارد.تمام اطلاعات از طریق یک خط تلفن معمولی منتقل می شوند. این دستگاه می تواند به تنهایی یا به همراه MedStar به کار برده شود.

 

 

 

 

 

 

Web System

وسایل MedStar وplaster به وسیله دیتا بیس پزشکی قدرتمند و با کاربری ساده که بر اساس وب می باشد ساپورت میشوند. در این محیط گزارش ها ، اخطارها و مولفه های انالیز دیتا در دسترس هستند.

 

 

 

 

 

۳- Vitaphone ساخت المان می تواند وقتی به سینه یک بیمار فشرده می شود دیتاهای مربوط به فعالیت قلب را ثبت کرده و انها را به پزشک ارسال کند. برای اولین بار در جهان امکان ثبت ، ذخیره و ارسال دیجیتالی ecg 3 کاناله از طریق تلفن موبایل و بدون نیاز به کابل یا الکترود های adhesive به وسیله Vitaphone 2300 (Cardio Phone) فراهم شده است.ecg به وسیله ا لکترودهایی در پشت موبایل ثبت می شود.با فشار یک دکمه ثبت ecg اغاز شده و به صورت کاملا اتوماتیک رخ می دهد.ارسال ecg به مرکز سرویس پزشکی Vitaphone نیز به همین صورت است. یک گیرنده GPS که در داخل Vitaphone 2300 قرار گرفته نیز به نعیین موقعیت دقیق بیمار در مواقع ضروری کمک می کند.

* LifeShirt یک بلوز قابل پوشیدن ، توری مانند و سبک است که از سنسورهایی در ان تعبیه شده اند برای جمع اوری و مانیتور پیوسته بیش از ۳۰ شاخص فیزیولوژیکی شامل تنفس و فعالیت فلبی و دیگر پارامترهای فیزیولوژیکی . دیتاها از طریق handset ها برای مانیتورینگ به وسیله پرسنل پزشکی ارسال می گردد.

۴- دانشمندان در دانشگاه Bristol یک Cyberjacket را ساخته اند که در حقیقت یک سیستم کامپیوتری قابل پوشیدن می باشد.در ان سه سنسور تعبیه شده است:سنسور دما،ECG و مانیتور اشباع اکسیژن. و در ضمن مجهز به GPS برای تعیین موقعیت نیز می باشد و برای سنس حرکت از شتاب سنج accelerometer استفاده می کند. معماری Cyberjacket به صورت مدولار طراحی شده است.یعنی محققان می توانند به سادگی یک ژاکت را برای ازمایشات خودشان کاستومایز و سفارشی کنند.

این سیستم قابل پوشش دارای یک یونیت پروسسور و یک باس ۹ سیمه که در fabric ژاکت تعبیه شده است.این باس انرژی مورد نیاز سنسورهاو زمین انها و اتصالات و ارتباطات را از طریق سه لینک سریال را فراهم می کند.دو تا از لینک ها درسطوح RS-232 اجرا می شوند و برای وسایل dedicated RS-232 می باشند. هروسیله تجاری موجودی که rs-232 ها رااجرا می کند ( مانند gps) می تواند به یکی از این باس ها متصل گردد. باس سوم در سطح TTL با باود ۴۸۰۰ اجرامی شود و وسایل مختلف مانند سنسورهای پزشکی می توانند به ان متصل شوند.در ضمن bitsy می تواند تولید فیدبک صوتی استریو کند که می تواند برای فیدبک دادن به شخص پوشنده لباس به کاررود. اگر پزشک از راه دور بخواهد با بیمار تماس پیدا کند می تواند این کار را از طریق یک میکروفون-بلندگو یی که در داخل garment نصب شده است انجام دهد.موقعیت بیمار در صورت لزوم می تواند سریع و ئقیق به وسیله GPS پیدا شود. این لباس باید راحت و ارگونومیک باشد .

 

    نتیجه گیری:

در دهه اخیر پیشرفت های زیادی در توسعه فناوری پزشکی از راه دور به عنوان روشــی برای مراقبت های پزشکی از راه دور که به وسیله ارتباطات رسانه ای مدرن دیجیتال حمایت می شود، انجام شده است. در کشورهای بسیاری سیستم مراقبت های پزشکی بیش از پیش به بیمار نزدیک شده است. خصوصا پزشکی از راه دور در کشورهایی مثل ایران که شبکه حمل و نقل کمتر توسعه یافته است، وجود پراکندگی جمعیت در بعضی از نقاط کشور و مناطق کوهستانی و صعب العبور، عدم دسترسی به مراکز تخصصی پزشکی در بسیاری از نقاط کشور و افزایش جمعیت سالخورده و نیازمند به مراقبت های ویژه پزشکی، کمک زیادی به تشخیص سریع بیماری، اتخاذ تاکتیک های درمانی صحیح، کاهش اتلاف وقت (که دربعضی موارد مانند بیماری های قلبی حیاتی است) و کاهش هزینه های مربوطه (مستقیم و غیرمستقیم) می کند. رشد بی وقفه تکنولوژی و دسترسی همگانی به سیستم های ارتباطی و کامپیوتری، افق های جدیدی را در علم پزشکی گشوده است و غیر ممکن ها را ممکن می سازد.

    پیشنهادات:

۱-     در جهان امـروز علیرغم پیشرفــــت های قابل توجه در پزشکی، هنوز هم بیماری های قلبی از مسائل حائز اهمیت و از علل شایع مرگ ومیر بیماران است. در کشور ما بنابر آماری که از سوی بهشت زهرا منتشر شده است، ۱۸۶۷۴ نفر از ساکنان تهران در سال ۱۳۷۵ بر اثر سکته قلبی جان سپرده اند. بر اساس اظهار نظر پزشکان هنوز هم ECG مفید ترین روش تشخیص بیماری های قلبی است. با توجه به اهمیت این مسأله، امروزه در جوامع پیشرفته توجه روزافزونی به سیستم های الکتروکاردیوگرافی می شود. وظیفه این سیستم ها دریافت سیگنال های قلب بیمار و ارسال آن از طریق خطوط ارتباطی به بیمارستان یا کلینک تخصصی است. این امر موجب کاهش اتلاف وقت و ارزیابی سریع وضعیت بیمار می شود. در این صورت بیمار در موقعیت های مختلف فیزیکی و روانی قادر به ارتباط با پزشک متخصص است. در کشور ایران نیز طراحی و ساخت سیستم ارسال تلفنی سیگنال های قلب با موفقیت انجام شده است. طراح سیستم (جلیل مظلوم)، ارتقاء قابلیت سیستم به توانایی ارسال سایر پارامترهای کلینیکی مهم نظیر فشار خون، صدای قلب و حجم های تنفسی را پیشنهاد می کند.

۲-     پیشرفت فناوری ارتباطات و برنامه های مراقبت های پزشکی و وسایل پایش[۱۱] فاکتورهای حیاتی به ما نوید افزایش کیفیت مراقبت های پزشکی در خانه را می دهد. با برقراری سیستم مشاوره از راه دور و در دسترس بودن وسایل پایش فاکتورهای حیاتی در نزد بیمار، بیمارستان، کلینک تخصصی و یا پزشک مخصوص خانواده میتوانند بیمارانشان را همیشه و در هر حال تحت مراقبت داشته باشند و در موارد لزوم توصیه و دستورات لازم را ارائه و در صورت نیاز دستور انتقال سریع بیمار به مرکز درمانی مجهز صادر کنند. مراکز درمانی نیز با آگاهی از وضعیت بیمار، می تولنند مقدمات پذیرش بیمار را در جهت اجرای هرچه سریع تر درمان فراهم کنند. پایش بیماران در خانه هایشان یکی از بزرگترین بازارها در دهه آینده ارزیابی می شود.

۳- ارتباط بین بیمارستان های تخصصی در شهر های بزرگ جهت مشاوره در زمینه های مختلف پزشکی و مدیریتی کمک بسیار زیادی در بهبود درمان بیمار، کاهش هزینه ها و بار ترافیکی خواهد بود. این ارتباط باعث افزایش سرعت در تشخیص و درمان صحیح تر با تبادل نظر و تشریک مساعی متخصصان پزشکی مربوطه در بیمارستانهاست. همچنین بیمارستــان ها می توانند از تمامی شرایط یکدیگر مثل وجود تخصص های پزشکی مورد نیاز موارد اورژانس و یا تعداد تخت های خالی در هر زمان اطلاع پیدا کنند.

۳-     وجود خط ارتباطی بین بیمارستان و پزشک مخصص مورد نظر، اطلاعات مربوط به وضعیت بیمار در موارد اورژانس سریعا می تواند برای پزشک در منزل یا محل کارش ارسال شود. بسته به تجهیزات موجود، این اطلاعات می تواند مانند ECG، تصاویر رادیولوژی و یا سونوگرافی باشد. در این صورت پزشک می تواند توصیه های لازم را ارائه و در صورت لزوم خود را به بیمارستان برساند.

۴-     به دلیل عدم وجود بعضی از تخصص ها ویا گران بودن هزینه های درمانی در بسیاری از کشورهای همسایه شمالی با برقراری یک کانال ارتباطی پزشکی می توان زمینه همکاری، تبادل نظر و در صورت لزوم انتقال بیماران را به بیمارستان های فوق تخصصی ایران هدایت نمود. این موضوع خصوصا جهت بیماران نیازمند به جراحی قلب باز و با توجه به وجود متخصصان جراحی قلب بسیار مجرب در ایران، از نظر درآمد بســــیار مفید به نظر می رسد.

۵-     در طول فصل توریسم تعداد افراد ساکن در جزایر توریستی (مثل کیش و قشم) به شـــدت افزایش پیدا می کند. جهت جوابدهی به تقاضا برای سرویس های پزشکی تخصصی در موارد اورژانس و روزمره برقراری یک ارتباط دائم از مراکز پزشکی این نقاط با بیمارستان های اصلی در سرزمین مادر ضروریست و سبب کاهش خطر و هزینه های ناشی از انتقال بیمار به سرزمین اصلی می شود. این طرح احتمال برقراری ارتباط با مراکز پزشکی سایر کشورها را نیز پیشنهاد می دهد. این موضوع خصوصا برای خارجی ها در فصل توریسم مهم است. چون که آنها می توانند با متخصصان پزشکی که به زبان خود آنها صحبت می کنند، ارتباط برقرار کنند. بعلاوه مسئولان پزشکی محل می توانند تاریخچه بالینی بیمار را از کشور اصلی بیمار کسب کنند. ( از این نظر برقراری شبکه پزشکی از راه دور در شهرهای مهم توریستی ایران مثل اصفهان، شیراز و یزد، جهت آسایش و ایمنی بیشتر توریست ها از نظر جلب توریست، خالی از فایده نخواهد بود.) کاهش چشمگیر زمان برای تشخیص، خود مزیتی بسیار با ارزش خصوصا برای بیماران مبتلا به سکته قلبی است. در این مورد اجرای روش ذرمانی سریع به طور قابل ملاحظه ای شانـــــس زنده ماندن بیمار را افزایش می دهد.

۶-     برقراری سیستم مشاوره پزشکی از راه دور در دریا با توجه به ارتباطات فراوان دریایی ایران با کشورهای همسایه و وجود کشتی های مسافربری در دریای خزر، با استفاده از ارتباطات ماهـواره ای پیشنهاد می شود. همچنین از سیستمی شبـــیه به روش فوق می توان جهت مشاوره پزشکی در هواپیما نیز در موارد اورژانس سود برد.

۷-     برقراری شبکه پزشکی از راه دور در مناطق وسیع و با تراکم جمعیتی کم (مثل مناطق شرقی و جنوب شرقی کشور) و نیز در مناطق کوهستانی و صعب العبور به دلیل توسعه بسیار ضعیف شبکه حمل و نقل خصوصا در هنگام حوادث غیر مترقبه، ضروری به نظر میرسد.

۸-     برقراری شبکه پزشکی از راه دور در رابطه با جانبازان و معلولین در رابطه با مشکلات حمل و نقل این افراد، بسیار مفید به نظر می رسد. در این صورت مراکز درمانی یا پزشکان مربوطه می توانند به طـور مداوم آنها را تحت مراقبت داشته باشند و در صورت لزوم توصیه ها و مشاوره های لازم را ارائه دهند.

با تشکر از سایت مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول

 

 

 

درپایان نقش پروژه های دانشگاهی را در تحقق این طرح یاداور شده وتحقیق درنیازهای بومی درکنار الگو برداری از مدلهای موجود درمحیط دانشگاه امکان پذیر است وتوجه به آن گامی درجهت شناخت نیازهای واقعی وسمت وسو دادن به اینگونه تلاشهاست .

 

مهران لشکری(دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد) ۲۲/۸/۹۰

 

 

[۱] internal medicine

[۲] rehabilitation

[۳] cardiology

[۴] pediatrics

[۵] obstetrics and gynecology

[۶] neurology

[۷] pathology

[۸] Dermatology

[۹] Bluemedica

[۱۰] Tele Communication

[۱۱] Monitoring