۲-۳-۱- امضا نگاری

تحلیل چگونگی امضا کردن یک شخص که اغلب از آن بعنوان تشخیص امضای دینامیکی یاد می شود، مهمترین بیومتریکهای رفتاریست. شکل استاتیکی تکمیل امضا ،زمانی که برای امضا کردن مصرف می شود، سرعت، شتاب، زاویه قلم، فشار وارده بر قلم و کاغذ، تعداد دفعاتی که قلم از روی کاغذ برداشته می‌شود، از پارامترهای اصلی تحلیل امضا می‌باشد. چون این روش برپایه استاتیک امضا عمل نمی کند، جعل امضا را دشوار می سازد. ماهیت غیر تهاجمی دارد و کاربر احساس مزاحمتی از جانب سیستم نمی کند. بعلاوه کاربران می توانند امضای خود را عوض کنند. با توجه به گستردگی کاربردها، فناوریها و نهادهای مرتبط با موضوع، الگوی منتخب اغلب کشورهای پیشرو در این حوزه تأسیس تشکلهای دولتی و غیر دولتی با حضور بازیگران مختلف در این عرصه در داخل کشور و مشارکت در کارگروههای بین المللی جهت هماهنگیهای فنی و کاربری بوده است. امضا می تواند توسط قلمها یا صفحات مخصوص یا هر دو آنها ثبت شود. امروزه حتی از تکنیکهای انتشار صوت امضا کردن که هنگام امضا زدن روی کاغذ تولید می شود استفاده می کنند.

شکل۲-۱۳- نمونه امضاء

۲-۳-۳- نحوه ی تایپ کردن

این فناوری برپایه ی تمایز نحوه تایپ کردن افراد، توسعه یافته است. به این ترتیب که پارامترهایی از قبیل مدت زمانی که کلید فشرده می‌شود، سرعت تایپ و… از الگوی تایپ استخراج می شود. در گذشته بنیاد ملی علوم واداره ملی استانداردهای ایالات متحده در این مورد مطالعاتی داشتند و اخیراً تلاشهای بیشتری از جانب کمپانی ها و مؤسسات مطالعاتی مختلف در حال انجام است. مشکل اساسی این تکنولوژی تفاوت در صفحه کلیدها بود که در ویرایشهای جدید آن این مشکل برطرف شده است. این روش قابل ترکیب با دیگر روشهای شناسایی می باشد و نیز می توان به دلخواه رمز عبور را تغییر داد. البته این فناوری هنوز در مرحله ی آزمایشگاهی قرار دارد.

شکل۲-۱۴- تایپ کردن

۲-۳-۴- دستخط

در نگاه اول شاید تشخیص انسانها بر اساس دست خط آن ها کار چندان جالبی به نظر نرسد. افراد بسیاری می توانند دست خط افراد دیگری را تقلید کنند و براحتی و با کمی تمرین حتی امضای یک نفر دیگر را هم تقلید کنند. بنابراین چگونه چنین سیستمی می تواند مفید باشد؟ سیستم های بیومتریک برخلاف انسانها که به شکل حروف و نوشته اهمیت می دهند، به عمل نوشتن توجه دارند.این سیستم ها مقدار فشاری را که موقع نوشتن هر حرف وارد می شود، همچنین سرعت و نحوه نوشتن حروف را مورد توجه قرار می دهند. همچنین ترتیب نوشتن هم اهمیت دارد. برای مثال اینکه پس از نوشتن هر حرف نقطه های آن نوشته می شود یا پس از نوشتن کل کلمه.بنابراین بر خلاف شکل ظاهری نوشته که براحتی قابل تقلید است موارد گفته شده را کمتر کسی می تواند تقلید کند. سیستم تشخیص انسان با استفاده از دستخط همانند دیگر سیستم های بیومتریک از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

– یک حسگر که اطلاعات از طریق آن به سیستم وارد می شوند.

– یک رایانه برای خواندن و نگهداری اطلاعات

– یک برنامه برای تحلیل اطلاعات داده شده با اطلاعات از پیش ضبط شده

حسگر سیستم تشخیص دستخط می تواند یک صفحه حساس یا یک قلم مخصوص باشد. چنین صفحه یا قلمی باید بتواند زاویه ها و فشارهای وارده برای نوشتن، همچنین جهت های نوشتن را اندازه گیری و به سیستم منتقل کند. به این ترتیب این موارد توسط یک نرم افزار تبدیل به یک گراف می شود و این گراف در سیستم ذخیره می گردد. هر زمان که نیاز به چک کردن باشد گراف ایجاد شده بر اساس دستخط جدید، با گراف ذخیره شده مقایسه می شود تا تشخیص داده شود که دستخط جدید مربوط به فرد اصلی است یا خیر.روش استفاده از دستخط امنیت بسیار بالایی دارد. حتی اگر سیستم چند کلمه مشخص برای ورود اطلاعات داشته باشد باز هم هیچ فردی قادر نخواهد بود دقیقاً نوع نوشتن آنها را از فرد دیگری تقلید کند.همچنین امنیت افزایش می یابد وقتی که محدودیت کلمات وجود نداشته باشد. کاربرمی تواند مانند رمز عبور چند کلمه را به انتخاب خود وارد سیستم کند و هر بار توسط دستخط خود اجازه دسترسی پیدا کند.

۲-۳-۵- صوت نگاری

این بیومتریک مبتنی بر خصوصیات صدای کاربران عمل می کند که در واقع یک تکنیک هیبریدی متشکل از خصوصیات فیزیولوژیکی و رفتاری- روانی است و بیشتر در کاربردهای ۱:۱ استفاده می شود و مخصوصاً در سیستمهای تلفن مبنا که در آن شناسایی از راه دور میسر می شود، بسیار مناسب است. استفاده از این فناوری بسیار آسان است و نیاز به آموزش زیادی ندارد. ضبط صدا از طریق یک دستگاه ضبط کننده صدا انجام می گیرد و سپس با سخت افزار و نرم افزار مربوطه مورد تحلیل قرار می گیرد با توجه به امکانات در دسترس می توان مکث ها و بالا و پایین رفتن تون صدا را به صورت یک الگوی صوتی در آورد و با الگوهای ذخیره شده مورد مقایسه قرار داد. نمونه وسایل ساخته شده از این روش قفل در است که با چک کردن صدا و کلمه گفته شده ومعنی جمله ساخته شده کار می کند. به این صورت که کلمه ای یا جمله ای از قبل تعیین شده و به کاربر گفته می شود.
شکل۲-۱۵- صدای هر فرد در حالت عادی دارای دامنه های خاصی از فرکانس های مختلف است

۲-۳-۶- نحوه ی راه رفتن

معمولاً این روش در جاهایی که ارتباط مستقیم با افراد میسر نیست کاربرد دارد خصوصاً در فرودگاهها و معابر امنیتی. ( این سیستم شناسایی تقریباً یک سیستم شناسایی مخفی است) در این روش یک تصویر از شخص در هنگام راه رفتن بدست می آید که معرف نمودار جابجایی و زمان برای وی است .در هنگام راه رفتن افراد حرکت پاها و سر افراد با یکدیگر متفاوت است(البته حرکت دستان نیز در برخی موارد کاربرد دارد) که الگوی بدست آمده از این قسمتها می باشد.
شکل۲-۱۶- بررسی نحوه حرکت اندام های مختلف بدن هنگام راه رفتن