سرپرست معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی از برگزاری مرحله منطقه‌ای چهارمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران به میزبانی تبریز خبر داد.

سید رضی آقاسیدی با بیان این مطلب اظهار کرد: مرحله منطقه‌ای چهارمین دوره مسابقات ملی مناظرات دانشجویان ایران با حضور نمایندگان دانشگاه‌های استان‌های شمال‌غرب کشور در تبریز برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: این مسابقات با همکاری دفاتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های استان و تعامل تمامی دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم و وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی استان، روزهای ۲۵ و ۲۶ مهرماه با حضور ۱۴ تیم منتخب دانشگاه‌های شمال‌غرب کشور برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه در این مسابقات هر تیم از چهار نفر تشکیل شده و با محوریت موضوعات مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و …برگزار می‌شود، افزود: مراسم افتتاحیه این دوره از مسابقات روز شنبه با حضور تیم های شرکت کننده در بیت امام جمعه محبوب تبریز و با بهره‌گیری از رهنمودهای ایشان برگزار می‌شود، و مراسم اختتامیه نیز با حضور مقامات و مسئولان استانی بعد از ظهر یکشنبه در محل سالن کنفرانس دانشکده برق دانشگاه تبریز برگزار خواهد شد.

آقاسیدی با اشاره به اینکه مناظرات دانشجویان شرکت کننده راس ساعت دو و نیم روز شنبه در سالن کنفرانس دانشکده برق آغاز می‌شود، یادآور شد: شرکت در محل برگزاری این مسابقات برای عموم دانشجویان استان آزاد بوده و به شرکت کنندگان گواهی شرکت ارائه می شود.

وی اظهار کرد: برگزیدگان این دوره از مسابقات به مرحله کشوری مسابقات راه می‌یابند.

وی گفت: این مسابقات فرصت توسعه فرهنگ گفت‌وگو و تبادل نظر و تفکر در مسائل جامعه در میان دانشجویان را فراهم می آورد که مسائل روز کشور و نیازهای جامعه در حوزه های مختلف علوم انسانی، علوم پایه، فنی و .. با رعایت اصول و قواعد مناظرات علمی مورد مناظره قرار می گیرد.

آقاسیدی ادامه داد: این مسابقات اهداف کلی و کاربردی را دنبال می کند که اهداف کلی آن عبارتند از رشد و توسعه علم و دانش، زمینه سازی در جهت یادگیری اصیل، عمیق و پایدار، رشد و شکوفایی فرهنگ گفت‌وگو و تقویت روحیه حق و حقیقت طلبی .

وی اظهار کرد: اهداف کاربردی این مسابقات نیز کسب دانش عمومی در مورد موضوعات مختلف و متنوع، ایجاد انگیزه در جامعه به منظور توجه بیشتر به ارتقای سطح دانش و آگاهی عمومی، زمینه‌سازی برای دانشجویان به منظور تقویت قوای ابتکار و استدلال در هر رشته و حوزه ای، آموزش مسائل و مطالب علمی به صورت جذاب و اثر بخش و زمینه سازی برای شکل گیری تفکر خلاق و نقاد میان دانشجویان می باشد.

سرپرست معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی در خصوص خط مشی مسابقات نیز گفت: التزام به اخلاق علمی در نقد و نقل آراء، اشخاص و آثار، پرهیز از ورود به انتزاع های غیرعلمی و مجادلات روزمره و مرسوم، اهتمام و به روز آمدی و کارآیی مباحث، نقل‌ها و منابع و همچنین اهتمام به مدیریت زمان، مدیریت غلبه بر خشم و تمرین کار تیمی است.

آقاسیدی گفت: داوری این مسابقات را اعضای هیئت علمی دانشگاه های استان و اساتید برجسته استانی به عهده دارند.