گرایش معماری کامپیوتر در رشته مهندسی کامپیوتر تنها گرایشی است که دانشجویان دارای مدرک کارشناسی از گرایش سخت افزار می‌توانند بطور مستقیم و بدون نیاز به گذراندن واحدهای جبرانی به تحصیل در آن بپردازند. گرایش معماری كامپیوتر در ارشد به دو بخش تقسیم می شود. برخی افراد وارد بخش طراحی و ساخت مدارهای مجتمع می شوند(مدار 1و2 ، الكترونیك دیجیتال و طراحی مدارهای VLSI) و برخی دیگر وارد مباحث شبكه، طراحی و بهینه سازی شبكه های وسیع می شوند(شبكه 1و2 و انتقال داده). با توجه به دروسی که در این گرایش از گرایش‌های کارشناسی ارشد، ارائه می‌شوند، دانشجو می‌تواند توانایی‌های متفاوتی را کسب کند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود:

سنتز مدارهای دیجیتال

به عنوان مثال می‌توان به اکثر قریب به اتفاق مدارهای منطقی، سیستم‌های دیجیتال، بردهای تبلیغاتی، سیستم‌های کنترل دیجیتال در اکثر وسایل امروزی، سیستم‌های موبایل و … اشاره کرد که یک دانشجوی کوشای گرایش معماری توانایی طراحی و ساخت آن‌ها را در پایان دوره تحصیلی خود خواهد داشت.

معماری کامپیوتر پیشرفته

در این درس با ساختار انواع پردازنده ها، حافظه ها و … آشنا می شوید و اطلاعات مفیدی در مورد حافظه نهان بدست می آورید.

طراحی و ساخت سیستم‌های بلادرنگ

برای بالابردن كیفیت سرویس به سیستم هایی احتیاج است تا با سرعت خوبی بتوانند به درخواست ها جواب دهند، این درس شما را با ساخت چنین مداراتی آشنا می كند. برای فهم بهتر این درس باید تسلط خوبی روی درس كنترل خطی در كارشناسی داشته باشید.

میکروکنترل‌ها وسیستم های تعبیه شده

سیستم‌هایی که در آن‌ها یک یا چند پردازشگر کامپیوتری یا میکروکنترلر تعبیه شده تا اعمال سیستم و قسمت‌های مختلف آن را کنترل کنند. با خواندن این درس می توانید سیستم های موجود را با استفاده از میكروكنترلر بسازید.

VLSI پیشرفته

که همان درس VLSI است که کارشناسان رشته کامپیوتر در طول تحصیل خود گذرانده‌اند با این تفاوت که به صورت عمیق‌تر و لایه‌ای‌تری به آن پرداخته شده تا با دانستن fabrication دقیق مدارهای مجتمع در مقیاس بزرگ، یک کارشناس ارشد گرایش معماری توانایی طراحی دقیق یک چنین سیستم و مداری را، جهت تولید، داشته باشد.

شبكه های پیشرفته

دانشجوی کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر، علاوه بر شناخت کافی از روش‌های انتقال داده و اطلاعات به سیستم‌های کامپیوتری و دیجیتال قادر خواهد بود سیستم های بدیع و تازه ای را طراحی و پیاده سازی کند (که لازمه آن داشتن توانایی بسیار بالا در شناخت لایه های طراحی یک سیستم انتقال داده است). در این درس با انواع شبكه های باند وسیع آشنا می شوید.