آشنايي با شبکه‌های بيزی

//آشنايي با شبکه‌های بيزی

آشنايي با شبکه‌های بيزی

امروزه بسياري از مشكلات انسان‌ها، با كمك هوش مصنوعي حل مي‌شود. يكي از مهمترين خصوصيات اين مشكلات وجود عدم قطعيت (uncertainty) در آنها است. روش‌هاي زيادي در هوش مصنوعي براي كنترل عدم قطعيت پيشنهاد شده‌اند كه اكثر آنها بر پايه نظريه احتمالات و نظريه فازي بنا نهاده شده‌اند. در اين مطالعه مي‌خواهيم يك روش برای کنترل عدم قطعيت در مسائل بر پايه نظريه احتمالات به نام شبكه‌هاي بيزي (Bayesian Networks) را بررسي كنيم.

در سيستم‌هاي هوشمند بسياری نياز به جواب درخواست‌هايي (query) است كه احتمال وقوع يك رويداد را براساس تعدادي از مشاهدات مي‌خواهند. مثلاً در يك سيستم تصميم‌يار دندان پزشك، احتمال خرابي دندان براساس مشاهداتي مانند دندان درد و رنگ بيروني دندان مطلوب مي‌باشد. به عنوان مثال ديگر، در سيستم‌هاي دسته‌بندي احتمال عضويت يك شي در هر يك از دسته‌ها براساس ويژگي‌هاي شي موردنظر است. به فرايند جواب دادن به درخواست‌ها، استنتاج (inference) مي‌گويند و هر فرايند استنتاج نياز به داده‌هايي در مورد قلمرويی (domain) دارد كه قصد كنترل عدم قطعيت آن را داريم. در توضيحاتی که در ادامه خواهد آمد، متغير‌های تصادفی را با حرف اول بزرگ و مقادير آنها را با حرف اول کوچک نشان می‌دهيم. همچنين، ماتريس‌ها و بردار‌ها را با حروف پررنگ (bold) نشان می‌دهيم.

در صورتی که اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید پیام بگذارید در همین صفحه تا برایتان در سایت درج کنیم.

۱۳۹۲-۸-۲۵ ۱۷:۳۰:۴۱ +۰۳:۳۰آبان ۲۵ام, ۱۳۹۲|Categories: عمومی|۳ Comments

۳ Comments

  1. علیرضا اسفند ۱۳, ۱۳۹۳ در ۷:۴۳ ب.ظ - پاسخ دادن

    به انجام یک پروژه بیزین نیازمندم.باتشکر

  2. ندیمی تیر ۱۴, ۱۳۹۴ در ۱:۴۱ ب.ظ - پاسخ دادن

    نیاز به توضیح کاربردی و انجام یک مثال جامع بیزین دارم. اگر آموزش بصورت ویدئویی باشد بهتر است. لطفا هزینه را هم اعلام فرمایید.

ثبت ديدگاه

پرداخت

1-پرداخت آنلاین
برای پرداخت آنلاین از لینک زیر استفاده کنید
پرداخت آنلاین
2- پرداخت آفلاین
برای پرداخت آفلاین مبلغ مورد نظر را به یکی از شماره کارت
6037997245888723بانک ملی